zodanig dat elke nieuw gevormde kavel uitweg heeft op een weg en een goede afwatering bezit. De verbetering der watervoorziening wordt eveneens ter hand genomen door het inlaten van water of het op hoger peil houden van water door middel van stuwen, over laten, enz. Voorts worden eventuele binnen de complexen gevormd door het ontworpen raamwerk yan wegen en waterlopen werken uitge voerd om de voorwaarden te scheppen tot het formeren van kavels welke voor wat betreft vorm en bewerkbaarheid dan redelijke land bouwkundige eisen voldoen. Tot deze werken kunnen worden ge rekend ontginning, herontginning, egalisatie, dempen van water, uitspitten van storende lagen enz. (het zgn. complexwerk) Daarnaast kent men de kavelrationalisatiewerken, de vergroting van te kleine bedrijfjes tot levenskrachtige eenheden, boerderijen- nieuwbouw, landschappelijke aankleding e.d. Als algemeen voordeel geldt dat door ruilverkaveling een op schoning van het kadaster plaats heeft. Door dit alles wordt de landbouwproduktie sterk verhoogd, de produktiekosten verlaagd en de bestaansmogelijkheden voor jonge boeren uitgebreid. Het bovenstaande is een bladzijde uit het boekwerk van Ir. L. H. Bouwman Ruilverkaveling" (praktijkuitgave), dat juist is versche nen bij de N.V. Uitgeversmaatschappij W. E. J. Tjeenk Willink te Zwolle. Het is geïllustreerd. De eerste druk verscheen in 1951. De prijs is ing. 5,40 en gebonden 6,40. Zij, die deze praktijk- uitgave bestuderen tezamen met ,,de Ruilverkavelingswet" van Ir. A. Govers, krijgen een goed inzicht in de buitengewoon belang rijke arbeid^ van onze ruilverkavelingsdienst. Nieuwe aanvragen Bij de Centrale Cultuurtechnische Commissie te Utrecht kwamen nog de volgende nieuwe aanvragen om ruilverkaveling binnen: Prov. Overijssel; blok Zwollerkerspel opp. 12700 ha Blankenham 4450 Blankenham 4450 N.-Holland; Schaapskuilmeerpolder 50 Boomerpolder 10 Limburg; Born 1500 Voerendaal 820 De naam van de ruilverkaveling Beverwijk", gelegen onder de gemeenten Beverwijk en Heemskerk, is gewijzigd in ,,IJmond,\ Onder de naam „Munstergeleen-Schinveld" zijn samengevat de blokken Munstergeleen, Schinveld, Jabeek, Doenrade, Bingelrade en Merkelbeek. 68

Orgaan der Vereeniging TAK | 1958 | | pagina 28