Uil de jaren vóór de invoering van hel Nederlandse Kadasler W. KOOPMANS: Het is niet een gemakkelijke opgaaf geweest, in Nederland een perceelsgewijs kadaster samen te stellen. Wel kon men in ons land steunen op een veeljarige ervaring van andere landen, maar elk land heeft zijn eigen aard. Het bleek dan ook, dat de basisvoor schriften naar Frans model (de Methodieke Verzameling van wetten en besluiten..., reeds in 1804 bij Doorman te Amsterdam gedrukt in Franse en Nederlandse tekst) telkens weer moesten worden gewijzigd. Van de administratie uit de jaren vóór 1832 en uit de eerste circulaires (de circulaires van Gericke, genoemd naar de toenmalige staatsraad, administrateur der Registratie en Loterijen) volgen hier enkele bijzonderheden. De correspondentie uit die jaren was uitsluitend met de hand geschreven, met een ganzepen en meestal op geschept papier. De voornaamste stukken werden in zware folianten ingebonden. Uit oude aantekeningen van verschillende geïnteresseerden is ons een en ander nader gekomen. Deze aantekeningen beginnen in 1825. In een Opgave der door ieder Geëmploijeerde verrigte werk zaamheden gedurende de maand December 1825" wordt medege deeld, dat J. de Koek, Directeur der Registratie, de werkstaten over november 1825 heeft opgemaakt en ingezonden, de betalings- staten heeft geëxamineerd, aan de Heer Gouverneur een voor dracht heeft gedaan m.b.t. de regeling der Grensscheiding van Lopik en Jaarsveld, en daaromtrent een en andermaal met eene Corrimissie uit de H.H. Gedeputeerde Staten gebesogneerd. Verder is gecontinueerd met het opmaken der eigendomslijsten van de gemeente Amersfoort. De betalingen betreffen de taxatie van het kantoor Maarssen ten behoeve van de Inspecteur bij het Kadaster I. C. Laan en ver der die van N. W. Buddingh Jr., controleur, P. C. Hooft Graaf land, controleur, H. de Ridder Jr., taxateur, G. Dagenkamp, con troleur, P. van den Bosch, ingenieur-verificateur (wegens de meting der gemeenten Zeist en Zoest), I. B. van Zijlmans, landmeter- delimitateur (later ook wel landmeter-grensbepaler genoemd, we gens delimitatie van evengenoemde gemeenten) en van A. Slits en J. Vesters, landmeters der le klasse (wegens metingen aldaar). Een voorbeeld van een declaratie is op blz. 43 (verkleind) op genomen. Uit bovenstaande opgaven blijkt dat de „atlas" en de boeken van berekening der gemeente Leusden voor 15/16 gereed waren 42

Orgaan der Vereeniging TAK | 1958 | | pagina 2