wisseling met de autoriteitendie 'als gast de vergadering bijwoon denen de aanwezige leden De inleider heeft de hoofdzaak van zijn voordracht rekening houdende met de daarbij plaatsgevonden discussie in het hier onder volgend artikel neergelegd Ofschoon in de ruilverkavelingswet niet over gemeentegrenzen wordt gesproken en ook in de literatuur voor zover mij bekend hieraan geen aandacht is geschonken, zijn de gemeentegrenzen bij ruilverkaveling nauw betrokken. Grote verkavelingen als Walcheren en Schouwen-Duiveland strekken zich over een groot aantal gemeenten uit. Op Walcheren is het grondgebied van 17 gemeenten bij de ruilverkaveling be trokken en op Schouwen-Duiveland is dit aantal 18. Als ik een grens omschrijf als een lijn, waar de rechten en be voegdheden van de ene persoon of instantie ophouden en die van de andere beginnen, geldt deze omschrijving zowel voor eigen- domsgrenzen van onroerend goed als voor gemeente-, provinciale- en rijksgrenzen. Bij de bovengenoemde omschrijving behoort een zichtbaar zijn van de grens doordat deze samenvalt met een waterloop, een sloot, een wal, een kant van een weg enz. Dit is te meer aanvaardbaar omdat de ene rechthebbende als regel een andere wijze van uitoefening van rechten en bevoegd heden zal hebben dan zijn buren. Gaan wij uit van de begrenzing van particuliere eigendom dan tekent de grens zich af, omdat de een bijv. rogge verbouwt en de ander haver, de een bouwland, de ander weiland heeft enz. Een sprekend voorbeeld vinden wij vaak op de grens van twee gemeenten, waar bijv. de wegverharding van klinkers overgaat in een gesloten wegdek, of ook wel een wegdek in goede staat over gaat in een wegdek in slechte conditie. Veel gemeentegrenzen zijn al van zeer oude datum. Tijdens de regering van Koning Willem I werden veel heerlijk heden hersteld, die even zovele gemeenten gingen vormen. Hier over schrijft Prof. Oppenheim in zijn boek Gemeenterecht": ,,Het reglement van bestuur ten plattelande liet den eigenaar van het heerlijk recht de voordracht van burgemeester en leden van de gemeenteraad. Zoude deze bevoegdheid iets betekenen, dan moesten de grenzen der gemeente zoveel mogelijk met die der heerlijkheid samenvallen. Hierbij vinden wij dus al een samenvallen van vele gemeente grenzen met oude grenzen van heerlijkheden. Wanneer de omvang van het territoir van de heerlijkheid is vastgesteld doet hier weinig ter zake. Bij de oprichting van het Kadaster in het begin van de 19e eeuw werden de metingen per gemeente georganiseerd. Het was dan ook een eerste eis dat de grenzen van het te meten gebied, dus de ge- 90

Orgaan der Vereeniging TAK | 1958 | | pagina 10