meentegrenzen, werden vastgesteld. In het bekende boek van De Vos „Het Kadaster" lezen wij hierover: „De opmeting van elke gemeente moest worden voorafgegaan door een nauwkeurige vaststelling van haar grenzen. Voor het bepalen dier grenzen was in elk departement een landmeter aan gewezen. De prefect nodigde de burgemeesters uit om de aangewezen landmeter te vergezellen bij de opmeting der grenzen en om het daarvan opgemaakte proces-verbaal mede te ondertekenen. De landmeter vervaardigde een afzonderlijke schetstekening van het gedeelte der grens tegen elke der omliggende gemeenten. Deze schetsen werden aan het proces-verbaal toegevoegd; zij bevatten voor het geval de grens niet door natuurlijke scheidingen werd ge vormd, de namen van de eigenaren der percelen waartussen de grens was gelegen. De medewerking van de landmeter tot het langs vriendschappe lijke weg oplossen der zich voordoende verschillen werd ten zeerste aanbevolen. Van deze omstandigheid, zomede van de voorstellen, die werden gedaan om door grenswijziging bestaande afwijkingen van een natuurlijke grens op te heffen, moest in het proces-verbaal worden melding gemaakt. De opgemaakte processen-verbaal wer den aan den prefect ter goedkeuring aangeboden." Als voorbeeld wordt hier opgenomen een gedeelte van het proces-verbaal betreffende de grens tussen Noordwijk en Noord- wijkerhout Zie ook fig. IV. Proces-verbaal van de gemeente Noordwijk met Noor d wij ker hout. Van de hier bovengemelde paal beginnende is erkend in tegen woordigheid van de Maires en Aanwijzers der Gemeenten van Noordwijk en Noordwijkerhout, dat de lijn die deze beide grond gebieden scheidt geformeerd was van genoemde paal in een noord- westwaartse rechtlijnige richting op een boom geplaatst aan het einde van de sloot lopende langs het erf van het huis gezegd Paardenkerkhof. Aan dit punt gekomen hebben wij gezegde sloot gevolgd, die in een noortwestwaartse richting loopt, vervolgens zuidwestwaarts, langs de duinen van Mevrouw Six tot aan de sloot, scheidende de bouwlanden van Mevrouw Six en van de Heer Hubreght. Voorts hebben wij deze sloot zuidwestwaarts gevolgd, daarna noorwestwaarts en wederom een zuidwestwaartse richting nemende loopt langs het erf van het huis genaamd Sasbergen tot aan de sloot tussen de duinen van Langeveld en van de Heer van Noord wijk. Deze sloot heeft een zuidwestwaartse richting, ontmoet de 91 1) Een afschrift van het proces-verbaal en een kopie van de kaart waarop de gemeentegrens is aangegeven werden verstrekt door de landmeter, Hoofd van het Bureau van de Landmeetkundige Dienst te Leiden.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1958 | | pagina 11