Kruislaan, en loopt vervolgens langs het weiland van Steevoorden onder Noordwijkerhout, tot aan de laan Langeveld. Deze laan hebben wij zuidwaarts gevolgd, alsmede de sloot welke de duinen onder Noordwijk en het weiland onder Noordwijkerhout scheidt. Dezelfde sloot loopt vervolgens langs het bouwland van de Heer De Jong tot aan de Kruislaan. Vereniging van gemeenten, verandering in de grenzen of op lossing der bestaande verschillen vereiste een toestemming of be slissing der regering, na daartoe te hebben gehoord de raad der gemeente en de prefect. Het Keizerlijk decreet waarbij uitspraak werd gedaan bereikte langs den ambtelijken weg den Ingenieur-Verificateur van het Ka daster, die het aan den landmeter ter aantekening in het proces verbaal deed toekomen. Na de definitieve vaststelling en vergelijking met dat der aan grenzende gemeenten ontving de landmeter, aan wien de meting was opgedragen, het proces-verbaal der grensbepaling. Later, na de opmeting, moest deze nog aan het stuk toevoegen een opgave van de lengte en de richting van de omtrekslijnen der gemeente/' Keren wij nu tot onze ruilverkaveling terug. In een ruilverkaveling wordt de terreinindeling vaak aanzienlijk gewijzigd, waterlopen worden rechtgemaakt, sloten worden gedicht en door nieuwe vervangen, van wegen worden bochten afgesneden of een weg wordt aan een of aan beide zijden verbreed. Wanneer deze waterlopen, sloten of wegen gemeentegrenzen zijn, verliezen die gemeentegrenzen hun verband met het terrein. Er rijzen nu twee vragen. 1. Is deze gemeentegrens weer in het terrein aan te geven? 2. Zijn er bezwaren aan verbonden dat de gemeentegrenzen niet meer in het terrein zichtbaar zijn? Zoals reeds eerder vermeld zijn de gemeentegrenzen door het kadaster gemeten en op kaarten vastgelegd. Het is dan ook mo gelijk deze gemeentegrenzen op het terein weer uit te zetten, maar van de nauwkeurigheid waarmee dit kan gebeuren in een terrein waarin weinig van het oude overgebleven is, moet men geen te hoge dunk hebben. Theoretisch moge dus de grens te reconstrueren zijn, praktisch is de grens in het terrein verloren gegaan. Op basis van de gekozen definitie voor een grens mag men con stateren, dat in zo'n ruilverkavelingsgebied niet meer te zien is waar de rechten en bevoegdheden van het ene gemeentebestuur ophouden en die van het andere beginnen. Waarschijnlijk zal de wet van 1 april 1950 houdende voorschriften met betrekking tot gemeenschappelijke regelingen een aantal moeilijkheden kunnen voorkomen. Ook worden vaak bij ruilverkavelingen nieuwe vormen gekozen 92

Orgaan der Vereeniging TAK | 1958 | | pagina 12