Aangezien de kadastrering per gemeente plaats heeft, krijgt X niet één kadastraal perceel, maar vier nummers, nl. één in A en drie in B. Welk een bron van fouten en vergissingen zit hier in. 1. X verkoopt zijn vlas te velde, maar berekent de prijs op de ka dastrale grootte van het perceel in A, dat is voor hem ,,het" perceel, hij doet in dit geval zichzelf tekort. 2. X moet op een bepaald moment, naar hij meent voor korte tijd, geld en hypotheek opnemen en verbindt het perceel in A. Mocht het later tot een executie komen, dan blijkt misschien eerst dat de perceeltjes in B niet verbonden zijn, dus niet uit gewonnen kunnen worden. 3. X overlijdt, die behalve de besproken kavel nog andere gron den in de gemeente B nalaat. De erfgenamen komen overeen dat P de gronden in A en Q die in B zal krijgen. Q krijgt dus gronden die bij P in gebruik zijn en onderdelen van zijn kavel uitmaken. Een bron van ruzie! Zulke moeilijkheden vinden alle hun grond in het handhaven van de gemeentegrenzen in een verkaveld gebied Laten wij nu aannemen, dat de gemeentebesturen de moeilijk heden gaan ondervinden en wijziging van de gemeentegrenzen bij de regering aanhangig maken. Wanneer de grenswijziging tot stand komt, brengt deze met zich een vernummering van veel kadastrale percelen, de nieuwe kaarten moeten worden gewijzigd, stukken van het afgebeelde terrein moeten op kaarten van andere gemeenten worden overgebracht, terwijl de regelmatige opvolging in de num mering wordt verstoord. Ruilverkaveling is geworden een vaak omvangrijk werk met zeer veel facetten; weinig of geen aandacht is er tot nu toe geschonken aan het aanpassen van de gemeente grenzen aan de nieuwe terrein-indeling. Een gemeente-grenswijziging is een langdurig proces, dat meestal nog meer tijd kost dan een lang durende ruilverkaveling. Wanneer de regering haar aandacht zou willen wijden aan grenscorrecties bij ruilverkaveling en andere werken en hiervoor een snelle proce dure zou kunnen voorschrijven zou dit mijns inziens het grote euvel opheffen dat hierboven beschreven is. Niet alleen ruilverkavelingen, ook los hiervan staande beeknor malisaties, wegenverbeteringen, afsnijdingen van rivierbochten enz. maken gemeentegrenzen los van de topografie van het terrein. Wanneer wij ons voor ogen houden dat de verwachting bestaat dat over 50 jaren de helft van Nederland nieuw zal zijn ingedeeld is het mijns inziens wel verantwoord reeds nu maatregelen te nemen om het net van gemeentegrenzen aan te passen aan de feitelijke terreintoestand waarmee het als regel samenviel. Een korte behandeling vraagt ook het contact van de ruilverka veling met de Grondbelasting ongebouwd. Deze belasting wordt van de ongebouwde gronden geheven naar hun belastbare op- 95

Orgaan der Vereeniging TAK | 1958 | | pagina 15