lastbare opbrengst. Hoeveel ongeveer de belastbare opbrengst per ha is, wordt in de, registers niet vermeld. Deze V is dan de gemiddelde belastbare opbrengst van deze kavel naar de toestand waarin de grond in 1879 verkeerde. Nemen wij eens aan dat een kavel door betere ontwatering, betere bereik baarheid en drainage een producerend vermogen gekregen heeft als de beste gronden in het ruilverkavelingsblok, die in 1879 reeds in goede conditie waren. Voor de grondeigenaren en grondgebruikers hebben deze nieuwe kavel en de oude goede grond gelijke produktiewaarden en de plaatselijke commissie die de kaveltoedeling verzorgt zal deze gronden onderling kunnen uitwisselen, onbekend met de bepalingen van de Wet op de Grondbelasting die deze gelijkwaardige gronden ongelijk zal blijven aanslaan. De grondbelasting gaat niet om grote bedragen maar deze gang van zaken is toch in strijd met de zorgvuldigheid die bij ruilver kavelingen wordt betracht. Uit een berekening die ik voor een aantal oude percelen en nieuwe kavels maakte, bleek mij dat voor de oude percelen de be lastbare opbrengst van 1879 ongeveer 2,9 bedraagt van de ge middelde waarde die door de ruilverkavelingsschatters is vastge steld. Door de ruilverkavelingswerkzaamheden gaat een groep van deze percelen ca, 27 in waarde vooruit, terwijl deze vooruitgang voor een andere groep van percelen ca. 60 bedraagt. Deze vooruit gang is gebaseerd op het verschil in uitkomsten tussen eerste en tweede schatting. De grondbelasting woxdt door deze vooruitgang, noch door haar verschillen beïnvloed. Ook hier wil ik er uw aandacht op vestigen, dat volgens de plannen over ca. 50 jaren ongeveer de helft van Nederland opnieuw verkaveld zal zijn. Een verband tussen de produktiewaarde van de gronden en hun belastbare opbrengst volgens de officiële beschei den zal dan geheel zijn teloor gegaan als geen maatregelen worden genomen. Ook in deze wil ik een suggestie doen. De herziening van de belastbare opbrengst ongebouwd door een nieuwe schatting zal zeer kostbaar zijn. Nemen wij aan dat schatters per dag 40 ha kunnen schatten, waarbij zij in groepen van drie het terrein bezoeken, dan worden de kosten bij een beloning van 20.per schatter per dag 1.50 per ha voor het terreinwerk. Er is in Nederland ca. 2,5 miljoen ha cultuurland. De kosten van het terreinwerk zouden dus bedragen 3,75 miljoen. Rekenen wij voor de coördinatie van de schattingen voor de administratie! en de reclames een gelijk bedrag, dan zouden de kosten ca. 7,5 miljoen bedragen, terwijl de jaarlijkse opbrengst van de grondbelasting plus opcenten ca. 10 miljoen bedraagt, dan zijn de kosten wel hoog. Gezien het feit dat de belasting maar een geringe bijdrage levert 97

Orgaan der Vereeniging TAK | 1958 | | pagina 17