D. K. BLOEMEND AAL: Krayenhoff (1758-1840) In Nijmegen leefde omstreeks het midden van de 18e eeuw het echtpaar Cornelis Johannes Krayenhoff en Clara Jacoba de Man. Dit huwelijk werd gezegend met de geboorte van 11 kinderen, waarvan er 3 zeer jong zijn gestorven. De enig in leven gebleven zoon uit dit huwelijk, te weten Cor nelis Rudolphus Theodorus Krayenhoff werd op 2 juni 1758 ge boren. Zijn naam is in geodetische kringen welhaast een begrip ge worden, mede door het grote driehoeksnet, door hem in het begin van de 19e eeuw ontworpen en gemeten. In 1798 werd namelijk door de Eerste Kamer van het Vertegen woordigend Lichaam des Bataafschen Volks een commissie be noemd, die tot taak kreeg een nieuwe kaart van Nederland samen te stellen. De opdracht daartoe werd verstrekt aan Krayenhoff, die na in de jaren 1799 en 1800 waarnemingen te hebben verricht met een sextant van Adams, in het jaar 1801 begon met het meten van een driehoeksnet met de repetitiecirkel van Borda. Het resultaat van zijn arbeid werd gepubliceerd1 in: Précis His- torique des Operations géodésiques et astronomiques faites en Hollande, pour servir de base a la topographie de eet état.' Een zeer uitvoerig verslag van zijn metingen, aangevuld met critische beschouwingen, vinden wij in: Kadaster en Landmeet kunde" van 1889: Overzicht van de Graadmetingen in Nederland" door Dr J. D. van der Plaats. Van een meer recente datum hebben we de beschikking over: .Triangulaties in Nederland" door Ir C. W. Moor (1953). Door de logische opbouw en een heldere betoogtrant is deze laatste studie mede als gevolg van de bijvoeging van uitvoerig kaartmateriaal bijzonder interessant. Nu het in 1958 twee eeuwen geleden is, dat C. R. Th. Krayen hoff werd geboren, leek het mij nuttig enige aandacht te schenken aan het leven van deze grote man. De biografische gegevens hiertoe zijn voor het grootste deel ont leend aan: .Levensbijzonderheden van de Luitenant-Generaal Baron C. R. T. Krayenhoff", door hemzelf in schrift gesteld en op zijn verlangen in het licht gegeven door Mr H. W. Tydeman, Prof. Jur. aan de Universiteit te Leiden. Uitgegeven te Nijmegen door C. A. Vieweg in 1844. Krayenhoff Sr, majoor-ingenieur, was een expert in de water bouwkunde van internationale vermaardheid. Dit moge o.m. blijken uit het feit, dat hij tot driemaal toe naar Spanje is geweest om de voorbereidingen te treffen en uitvoering te geven aan de aanleg van het z.g. Kanaal Imperiaal in Arragon. 82

Orgaan der Vereeniging TAK | 1958 | | pagina 2