heid, voortdurend uit is op het realiseren van nieuwe mogelijk heden en nieuwe verbeteringen en het bewandelen van nieuwe wegen. Het is dan ook een wijs besluit geweest om U tegelijk met Uw opvolging van Prof. Tienstra, te benoemen tot inspecteur van de hypotheken en het kadaster. Zo was U geworden tot de centrale figuur in de kadastrale dienst; geroepen om, van dat punt uit, de dienst te leiden, te stimuleren en te moderniseren en ander zijds voor de belangen van het kadaster bij andere instanties op te komen, en wel in het bijzonder aan het Ministerie van Financiën Uw adviezen uit te brengen. Gij hebt dat gedaan eerst in Uw kwaliteit van inspecteur, later van directeur met grote des kundigheid, met grote liefde en met onverflauwde ijver. Ook per soonlijk kan ik het getuigen. Gij hebt niet lang gewacht met aan de slag te gaan. Een van de eerste zaken waarop U Uw aandacht richtte was hoe kon het anders het onderzoek naar de hermetingsurgentie. De resul taten van dit onderzoek, waarbij o.m. van elk der ca. 25.000 ka dastrale plans gegevens omtrent schaal, jaar van ontstaan, carto grafische toestand, aard van het desbetreffende gebied (landbouw grond, dorpskern, uitbreidingsplan) werd verkregen, zijn nog steeds van zeer grote waarde. Van Uw arbeid heeft U ook vele andere resultaten mogen zien. Ik noem er slechts enkele: 1. de letterlijke overschrijving van akten in de openbare registers werd door de indiening van afschriften van de over te schrijven akten vervangen, waardoor een aanzienlijke personeelsbesparing kon worden verkregen; 2. een geheel nieuwe regeling van de scheepsboekhouding, welke nodig was door de invoering van het nieuwe binnenvaartrecht, kwam tot stand; 3. een regeling omtrent de appartementseigendom, waaraan U een groot aandeel heeft gehad, zag het licht; 4. een zgn. filmplan is ingevoerd, waardoor verstrekking van goed kopere reprodukties van de kadastrale plans mogelijk werd; 5. de fotogrammetrie werd in toepassing gebracht voor hermetings- doeleinden; daartoe werd een fotogrammetrische dienst ingesteld; 6. de outillage van de dienst werd belangrijk verbeterd: ik denk aan het in ruimere mate dan voorheen verstrekken van reken machines, planimeters en theodolieten; 7. meer dienstauto's werden ingeschakeld, teneinde het aantal metingen te kunnen opvoeren; 8. ten behoeve van de kadastrale reproduktie-inrichting werd een lichtdrukuitrusting en een nieuwe cartografische camera aan geschaft; 9. een nieuwe Instructie Kadaster is tot stand gekomen en een nieuwe handleiding voor de technische werkzaamheden van het kadaster is uitgegeven. 114

Orgaan der Vereeniging TAK | 1958 | | pagina 34