Reeds de Romeinen waren er mee begonnen en later heeft Karei V er opnieuw plannen voor laten maken. Toen men omstreeks 1769 opnieuw het project ter hand wilde nemen, werd Krayenhoff Sr uitgenodigd, om te onderzoeken of het kanaal, dat moest beginnen beneden Tudela in Navarra en eindigen bij Quinto in Arragon, inderdaad ten uitvoer gebracht kon worden. Na zorgvuldige meting en waterpassing moest Krayenhoff het plan van Karei V als onuitvoerbaar kwalificeren. Hij ontwierp een nieuw plan, dat de goedkeuring van de Spanjaarden kon wegdra gen. Zijn missie leek hiermee geëindigd en Krayenhoff vertrok naar Nijmegen. Een jaar later, in 1770, werd hij opnieuw uitgenodigd, ditmaal om leiding te geven bij de uitvoering. Hij werd vereerd met de eretitel van Directeur-Generaal over het Kanaal van Navarra en Arragon: meer dan tweeduizend arbeiders stonden tot zijn beschik king. Tijdens zijn verblijf in 1770 werd hem tevens verzocht het rijk van Murcia op te meten en een ontwerp te maken voor een te graven kanaal. Ook de uitvoering van dit ontwerp werd hem opgedragen. Zijn verbintenis met het vaderland en de lange duur van uitvoering, geschat op minstens 10 jaar, noodzaakten Krayenhoff voor de opdracht te bedanken. In 1776 vertrok Krayenhoff Sr voor de derde maal naar Spanje, ditmaal vergezeld van zijn neef, de ingenieur Rudolph Theodorus Krayenhoff. Deze werd belast met de uitvoering van het Kanaal Imperiaal. Zelf vertrok Krayenhoff naar zijn woonplaats Nijmegen, alwaar hij in 1782, 60 jaar oud, overleed. Het doet enigszins wrang aan, dat na de excellerende prestaties, het Spaanse gouvernement na zijn dood bij herhaling moest worden herinnerd aan zijn financiële verplichtingen t.a.v. de familie Krayen hoff. Het kleine militaire inkomen was nl. lang niet toereikend om in de opvoeding van het grote gezin te voorzien. Dit was dan ook de reden, waarom Krayenhoff Sr in 1766 een bierbrouwerij kocht, welke op naam van de zoon werd geadmi nistreerd. De jonge Krayenhoff werd dus op 8-jarige leeftijd bier brouwer. Wat er van de brouwerij is terecht gekomen, vermeldt de geschiedenis niet, niemand onzer zal ooit hebben gehoord van Krayenhoff's bokbier. Omstreeks die tijd, dus toen Krayenhoff de leeftijd van 8 jaar had bereikt, begon zijn vader hem te onderwijzen in lezen, schrij ven, rekenen e.d. Later volgden geschiedenis en aardrijkskunde, alsmede wis- en natuurkunde. Regelmatig werden in de avonden 4 uur aan lesgeven besteed: we mogen dus veronderstellen, dat zoonlief het, vergeleken met de jeugd in onze tijd, niet gemakkelijk heeft gehad. Het succes bleef dan ook niet uit, want op 11-jarige leeftijd was Krayenhoff Jr van een en ander volkomen op de hoogte. Ook de 83

Orgaan der Vereeniging TAK | 1958 | | pagina 3