van onze Directeur dienst doet als donor, waaraan het bloed ont trokken wordt om de rechterarm een bloedtransfusie te kunnen toedienen. Gewapende vrede? Verre van dat. Hoe zou de landmeetkundige dienst anders kunnen dan er zich oprecht in verheugen, dat een zo groot aantal collega's zich kan inzetten ter vervulling van taken die zo nauw verweven zijn met het algemeen welzijn van ons volk, en dat velen daarbij een zo verantwoordelijke plaats innemen. Zich verheugen, inderdaad, ook en dit is haast zonder uitzondering het geval indien de personeelsverschuiving tot gevolg heeft, dat er op het bureau van de landmeetkundige dienst weer een nieuwe kaartenbak bijgeplaatst moet worden om het steeds groeiende aan tal nog te behandelen posten register 9a en 9b te kunnen bergen. Plus royaliste que le roi? Ja, het lijkt er wat op. En toch, het is werkelijk niet mijn bedoeling, door middel van deze voorbereiding straks een of andere concessie los te peuteren van mijn collega uit Velp. Voor hèm hoop ik, dat de hoge leiding zijn ergste personeels- honger ook in de toekomst steeds zal kunnen stillen al vind ik het helemaal niet erg als ook hij de buikriem van tijd tot tijd een gaatje nauwer moet aanhalen voor ons, dat het nooit zo ver zal komen, dat de tijdelijke verzwakking verergert tot een levensge vaarlijke chronische ziekte. Mogelijk mag ik niet van de Ruilverkavelingsdienst afstappen zonder een paar getallen te noemen. Kadastraal toegepast werden 114.000 ha, in behandeling zijn 200.000 ha. Ben ik wel ingelicht, dan is aangevraagd maar nog niet in behandeling genomen 1,2 mil joen ha, waaruit wel blijkt, dat voor opwachtgeldstelling van de ruilverkavelaars nog niet onmiddellijk behoeft te worden gevreesd. Ik geloof dat ik er aan toe ben een andere nevenfunctie van onze dienst te noemen en wel de cartografische, waarmede we zijn ge komen bij dat gedeelte van de kadastrale taak, dat het aanzijn heeft geschonken aan de dienst voor buitengewoon landmeetkundig werk; waarmee ik overigens geenszins wil zeggen, dat de taak van dit dienstonderdeel beperkt is gebleven tot verzorging van carto grafie zonder meer. Ik zou zeker te kort schieten, indien ik niet wat nader inging ook op dit instituut, dat gecreëerd werd met het doel en nu haal ik even de beschikking aan „landmeetkundig werk te verrichten ter voorbereiding van uit te voeren ruilverkavelingen en andere cul tuurtechnische werken, daarbij lettende op de belangen van de landmeetkundige dienst van het kadaster, benevens het verrichten van hermetingswerkzaamheden ten behoeve van laatstgenoemde dienst". De leiding van deze dienst werd toevertrouwd aan onze onver getelijke professor T i e n s t r a, in zijn kwaliteit van buitengewoon- hoofdambtenaar van het kadaster en hij werd hierbij ter zijde ge staan door onze nu scheidende Directeur, die tot dat tijdstip hoofd van het bureau l.d. te Eindhoven was. 122

Orgaan der Vereeniging TAK | 1958 | | pagina 42