we het in bedrijf stellen van ons fotogrammetrisch apparaat toch nooit anders zien dan als een gebeurtenis van de eerste belangen- orde. Laat ik dan voorts als nevenfunctie nog melding maken van de geodetische, die verzorgd wordt door de Bijhoudingsdienst der Rijksdriehoeksmeting, waarvan het bureau te Delft is gevestigd. De dienst die een net van vaste punten van hogere orde in stand houdt, dat niet alleen van belang is voor het kadaster, maar waar van bijna alle landmeetkundige diensten gebruik maken. Het kan nauwelijks enige verbazing wekken, dat de taakveran- dering en de taakuitbreiding van onze dienst zich gingen weerspie gelen in een taakverschuiving voor verschillende groepen van ambtenaren. Ik heb het straks al even gehad over de vroegere tekenaar die uitsluitend (maar dan ook heel mooi) tekende. De huidige kantoortekenaar heeft overwegend ander werk en veel wat de landmeter vroeger zelf deed, geschiedt nu op de tekenkamer. Terecht mijns inziens, al zal de landmeter er zich steeds van bewust moeten zijn, dat hij de voor het werk verantwoordelijke man blijft en dat hij de lijn zal moeten aangeven, die bij het afwerken van zijn meting moet worden gevolgd en ik zie ook niet voorbij aan de taak van de chef de bureau, als ik stel, dat er contact zal moeten blijven bestaan tussen de functionaris die gemeten heeft en de ambtenaar die afwerkt. Is het zo, dat de tegenwoordige landmeet kundig-ambtenaar, vroeger tekenaar, een groot deel van de kan toorwerkzaamheden des landmeters overnam, al sedert vele jaren kunnen we hem ook te velde tegenkomen en het is zeker goed gezien de landmeter zodoende te ontheffen van terreinwerk dat geacht kan worden niet te liggen boven het niveau van de landmeet kundig-ambtenaar (-A). Het zou bij deze taakverschuiving in de velddienst niet blijven! Het kón er ook niet bij blijven! Ik hoop niet, dat ook maar één der in de dienst vergrijsde landmeters zich gegriefd gevoelt, als ik zeg, dat onze vroegere opleiding toch wel hier en daar een hiaat ver toonde, en dat bovendien de stormachtige ontwikkeling van de landmeetkunde er toe noopte voor die opleiding nieuwe wegen in te slaan. We hebben de opleiding voor landmeter van het kadaster zien gaan langs de cursus aan de Landbouwhogeschool in Wageningen, vervolgens langs de cursus aan de Technische hogeschool te Delft en we hebben laatstgenoemde cursus zien transformeren naar de vrije studie voor geodetisch-ingenieur. De kroon op het werk van misschien niet zo velen, maar die stuk voor stuk primus inter pares waren. De geboorte van de geodetisch-ingenieur betekende, althans zo zie ik het tegen de achtergrond van het algemeen maatschappelijk gebeuren, de conceptie die zou leiden tot het ook in ons vak ter wereld komen van de technisch-ambtenaar, die door zijn opleiding aan de H.T.S., dan wel door het gevolgd hebben van de overgangs- 125

Orgaan der Vereeniging TAK | 1958 | | pagina 45