zijn vriend Paets van Troostwijk een door de Franse Koninklijke Academie van Valence uitgeschreven prijsvraag over de invloed van de leer der elektriciteit op de natuur- en geneeskunde; hun inzending werd in 1787 met de eerste prijs bekroond. In 1788 huwde Krayenhoff met Johanna Geertruid van der Plaat. Inmiddels was zijn geneeskundepraktijk volkomen gevestigd en behoorde Krayenhoff tot de meest bekende artsen in Amsterdam. In het najaar van 1794 kwam aan deze carrière een abrupt einde. De vierde engelse oorlog (17801784) had ons land verdeeld in twee partijen, welke fel tegenover elkaar stonden, de Oranjegezin- den en de Patriotten. Een dynamische figuur als Krayenhoff moest hierin wel partij kiezen: uit volle overtuiging koos hij voor de Patriotten. Na de gebeurtenissen in 1787 bij Goejanverwellesluis, alwaar Prinses Wilhelmina, echtgenote van Prins Willem V, door de Commissie van Defensie werd aangehouden, werd het zgn. De fensie-wezen overgebracht van Woerden naar Amsterdam. Genoemde Commissie droeg aan Krayenhoff op een plan ter verdediging van de stad te maken. Door de interventie van Pruisen kon aan deze plannen geen uitvoering worden gegeven; de Oranje- gezinden werden nl. met behulp van Pruisen aan de macht geholpen en vele Patriotten werden gedwongen naar het buitenland, i.e. Frankrijk te vluchten. Zo ook Krayenhoff; op 29 oktober 1794 verliet hij in het geheim de stad, hield zich enige dagen schuil in Dordrecht en vertrok vandaar via Heusden en 's-Hertogenbosch naar Nijmegen, alwaar hij zijn oud-academievriend Brigade-Generaal Daendels ontmoette. Deze gang van zaken betekende een keerpunt in het leven van Krayenhoff. Vele landgenoten hebben hem in die jaren hun kritiek niet gespaard, zelfs werd hij beschuldigd van collaboratie. Het is uiterst moeilijk thans deze zaak op zijn merites te beoordelen. Wel zien we, dat na de val van Napoleon ook Koning Willem I over tuigd was van zijn goede trouw en van zijn diensten gebruik bleef maken. Het eerste contact tussen Daendels en Krayenhoff bestond uit het uitwisselen van gegevens; weliswaar was er van enige corres pondentie sprake geweest tussen de Patriotten en de Fransen, doch wederzijds bestond er niet het juiste begrip. De patriotten bleven van dag tot dag de invasie der Fransen verwachten, doch Generaal Pichegru wilde, gezien het vergevor derde seizoen, gedurende de wintermaanden van alle offensieve operaties afzien. Voor al degenen die zich gedurende de laatste oorlog boven de grote rivieren bevonden zijn dit maar al te bekende klanken. In de tweede helft van december zette evenwel de winter met zoveel gestrengheid in, dat in korte tijd alle rivieren dichtgevroren 85

Orgaan der Vereeniging TAK | 1958 | | pagina 5