1813 een verzameling Hydrografische- en Topografische Waar nemingen uit. Inmiddels was Napoleons leger in Rusland vernietigd en toen in oktober 1813 de slag bij Leipzig ook nog verloren ging, leek het met de hegemonie der Fransen gedaan. De geschiedenis van Europa bevond zich op een keerpunt, een nieuw tijdperk brak aan. Ook in Holland was dit merkbaar, in diverse steden, o.m. in Amsterdam, braken opstanden uit. Groot was de aandrang, die uit vele kringen op Krayenhoff werd uitgeoefend, om te breken met de verbintenissen aan de Keizer. Na een felle tweestrijd tussen militair plichtsbesef en vaderlands liefde besloot Krayenhoff het herhaalde verzoek van het voorlopig bestuur om als lid toe te treden aan te nemen en als commandant van de stad Amsterdam en omliggende forten op te treden. Als gouverneur der stad ontving hij op 2 december 1813 de erf prins van Oranje, die enige dagen tevoren in Scheveningen aan land was gekomen. Willem I benoemde hem tot luitenant-generaal en inspecteur-generaal der fortificatiën en chef van de genie. Toen in 1814 de Zuidelijke Nederlanden werden verenigd met de voormalige republiek gaf dat aan de taak van Krayenhoff een enorme verzwaring. Een grote gebeurtenis vond plaats in september 1815. Koning Willem I verhief de voormalige patriot in de adelstand met de titel van baron. Een betere erkenning voor zijn grote verdiensten als militair en zijn juiste handelswijze onder vaak zeer moeilijke om standigheden was vrijwel niet denkbaar geweest. Reeds eerder, in juli, was generaal Krayenhoff benoemd tot com mandeur van de juist ingestelde Militaire Willems-orde. Gedurende de periode tot 1825 werd Krayenhoff vrijwel geheel in beslag genomen door de aanleg van de verdedigingswerken in het gehele land. Een nieuwe opdracht bereikte hem in het voorjaar van 1825. Na de afscheiding van de Spaanse koloniën in Midden-Amerika meende men, dat het eiland Curasao een geheel nieuwe toekomst tegemoet zou gaan en dat Nederland als zeemogendheid in die wateren een rol zou hebben te vervullen. Men wilde van Curasao een tweede Malta maken en het was mede daarom dat de Koning van de diensten van een erkend genie als Krayenhoff gebruik wenste te maken, om via persoonlijk onderzoek een advies uit te brengen over de mogelijkheden in die richting. Op 5 mei 1825 vertrok het fregat de Amstel van Goeree en nadat men aanvanke lijk met tegenwind te kampen had, verliep de reis uitermate vlot. De tweede juni werd de 67ste verjaardag van de generaal ge vierd op de breedte 16°15'30" en lengte 34°1'59" t.w.v. de meri diaan van Greenwich. Over het verblijf in de West kunnen we zeer kort zijn; besprekingen, verband houdende met zijn opdracht 88

Orgaan der Vereeniging TAK | 1958 | | pagina 8