men bij de aanleg van satellietsteden, de vraagstukken, waarvoor zelfs de kleinste gemeente zich in deze eeuw van de auto ziet gesteld (afstanden tellen haast niet meer), bevatten evenzovele mogelijkheden voor spoedige promotie van de middelbare ambtenaar van het Kadaster, welke laatste blijkens de practijk der afgelopen tien jaren in de kringen der lagere organen hogelijk gewaardeerd wordt. Afscheid in bewogen tijd. Een artikel, dat Koopmans' afscheid in bewogen tijd wil aan stippen, kan door de veelheid van alles dat sinds 1912 gebeurde uiteraard niet anders dan heel schetsmatig zijn. Voorgaande in het Corps maakte hij haast alles intens mee, wat in de afgelopen periode van vijf en veertig jaar waard was, kadastraal te beleven. Promotor van het verrichten van veldwerkzaamheden zonder zelf de vruchten te plukken. Student voor het Boekhoudersexamen dat nooit meer zou worden gehouden. Penningmeester van de V.T.A.K. in het driemanschap Kuik, Beyer, Koopmans. Opleider van velen, uitgezwermd intussen tot in de Antillen en Zuid-Amerika. Lid van de examencommissie voor Tekenaar van het Kadaster, assistent van Ingenieurs-Verificateur, verzetsstrijder, voorzitter van de Vereni ging van Technische Ambtenaren, hoofdredacteur van het Orgaan, waaraan hij met onuitputtelijke energie de huidige vorm en gestalte gaf. Dan nog tussen dit alles door Fries, esperantist, hartstochtelijk Europareiziger, verzorger van de internationale contacten in de middelbaar-landmeetkundige wereld van heden. Op 30 mei 1.1., na afloop van de prachtige receptie in het Paleisje aan de Kneuterdijk in Den Haag ter gelegenheid van het afscheid van de Heer Stoorvogel (op welke receptie de Redactie mede een der eersten mocht zijn, die de Heer Ir. Mr. Meelker met diens be noeming tot Directeur van het Kadaster kwamen gelukwensen), heeft Koopmans in kleine kring de redactiestaf in handen van anderen overgegeven. Dit was afscheid in bewogen tijd, waarin de nieuwe vormen zich al vaag beginnen af te tekenen van een organi satie, die de komende tientallen van jaren zal moeten voldoen aan de ontzaglijke opdracht, waarvoor het landmeetkundig potentieel zich gesteld ziet. Vormen van organisatie, waarin de geodetisch- ingen'eur bij alle onderdelen van het kadastraal-technisch bestel de leider in de grote lijn zal zijn en waarin de uitvoering van de bij- houdingsmetingen in handen komt van middelbare meetkrachten, opgeleid aan H.T.S. en Landmeetcursus. De proef, thans in enkele plaatsen van ons land gehouden, wijst (naar het schrijver dezes wil voorkomen) voor ons gehele corps naar nieuwe en verrassende perspectieven in de richting van de inschakeling van veel meer land meetkundige ambtenaren van de velddienst voor de opmetingen der duizenden hermetingsobjecten van overzichtelijke omvang, over het gehele land verspreid, gevarieerd bureauwerk hierdoor brengend voor de landmeetkundige ambtenaren ten kantore. De versnelde 143

Orgaan der Vereeniging TAK | 1958 | | pagina 11