Opgaven mei landmeetkundige inslag Opgave LXVI Het ovaalvormige wandelpark heeft verschillende van onze lezers aan het rekenen gezet, en meestal met goede resultaten. Alleen zijn er enkelen geweest, die meenden, dat van de twee oplossingen van de vierkantsvergelijking er slechts één een bruikbare uitkomst geeft. Hierin zijn zij abuis, beide wortels geven positieve waarden voor de assen. De instantie die opdracht geeft voor de aanleg van het park, zal moeten beslissen, welke van de twee mogelijkheden zal worden uitgevoerd. Aan de hand van de binnengekomen oplossingen is nog wel iets te vertellen over deze betrekkelijk eenvoudige opgave. De meeste inzenders hebben de halve assen voorgesteld door: 6x en 5x. Wegens de symmetrische vorm van de figuur liggen de middel punten van de cirkelbogen op de rechten AB en CD. De middel punten van de cirkelbogen HAE en ECF zijn respectievelijk M en N, terwijl O het snijpunt is van AB en CD. De rechthoekige drie hoek MNO geeft ons de volgende betrekking: (6x 300)2 (500 52002. Na uitwerking volgt hieruit een vierkantsvergelijking. Met het oog op het vermenigvuldigen met 12 resp. 10 voor het bepalen van de lengten van de assen, maar nog meer voor het berekenen van OMN a in decimilligraden, is het gewenst Jt vast te stellen in minstens zes geldende cijfers. Enkele inzenders hebben in plaats van meteen op bovengenoemde ON vierkantsvergelijking aan te sturen, gebruik gemaakt van sin a cos a en sin2a cos2a 1. Zij komen tot de zelfde ver- MN gelijking. Er is echter wel een andere, meer echt goniometrische methode. Stel OMN aDan volgt uit OA 300 200 cos a, OC 500 sin a en de gegeven verhouding voor de assen 5(300 200 cosa) 6(500 200 sin a). Uitwerking en vereenvoudiging van deze vergelijking leidt tot de goniometrische vergelijking 10 cos a 12 sin a 15. Hoe lossen we deze op? We vervangen de vergelijking door waarin tg cpi= Deze vergelijking schrijven we nu als volgt: 145 4- - 15 tg op cos a sin a

Orgaan der Vereeniging TAK | 1958 | | pagina 13