b. Sedert de invoering van de Ruilverkavelingswet 1954 en de Herverkavelingswetten is de mogelijkheid geopend in ruil* en her* verkavelingsgebieden aan de bedrijven een zodanige omvang te Cjeven, dat hierdoor betere voorwaarden worden geschapen voor een moderne bedrijfsvoering. De ruiten hetverlavehngsoljcclcfl zullen moeten voldoen aan minimale eisen ten aanzien van de be* drijfsgrootte De subsidies ten behoeve van de boerderijenbouw zullen slechts worden verstrekt indien zij voldoen aan nader vast te stellen voor* waarden met betrekking tot de bedrijfsomvang en andere voor waarden, die een redelijke produktiviteit waarborgen. Meer in bet algemeen is het gewenst, dat geen investeringen plaatsvinden in agrarische bedrijfsgebouwen die op den duur beter niet voor ver vanging in aanmerking komen. c. Inzake de algemeen werkende voorwaarden ten gunste van be drijf svergroting zijn in het bijzonder de volgende gezichtspunten van betekenis: De trek uit de landbouw dient meer nog dan in het verleden is geschied, te worden bevorderd door een actieve politiek ten gunste van industrialisatie in gebieden waar de structurele werkloosheid het grootst is, c.q. waar verborgen werkloosheid en met name een groot overschot aan boerenzoons voorkomt. Ook aan de emigratie dient onverminderd aandacht te worden besteed. Het vakonderwijs op het platteland voor de niet- agrarische beroepen dient in deze gebieden te worden uitge breid, alsmede de daarbij passende voorlichting op het gebied van beroepskeuze. Bij het onderwijs zal aan de algemeen vor mende vakken een voornamere plaats moeten worden ingeruimd. Nieuw gewonnen domeingronden moeten worden dienstbaar gemaakt aan de verbetering van het zgn. oude land. Met behulp van de Stichting Beheer Landbouwgronden zal een meer actieve aankooppolitiek worden gevoerd. d. Voor de agrarische ondernemers waren in aansluiting op de Vestigingwet Bedrijven 1954 vestigingeisen in te voeren. e. Aan de kredietvoorziening in de landbouw zal bijzondere aandacht moeten worden besteed. De ontwikkeling van passende kredietfaciliteiten ten behoeve van bekwame ondernemers zal krachtig bevorderd moeten worden, vooral in verband met de aan passing van de bedrijven tot economisch levensvatbare eenheden. f. In het kader van het nieuwe Burgerlijk Wetboek zijn voor stellen gedaan tot wijziging van het erfrechtdie eveneens een rem zullen vormen tegen versnippering en het slechter worden van de verkaveling 149 (Persbericht Min. v. Landbouw, V. en V.)

Orgaan der Vereeniging TAK | 1958 | | pagina 17