Vereniging, waaraan de jubilarissen grotendeels vanaf hun intrede in de dienst trouw zijn gebleven* Toevalligheden? Zoekt heden ten dage het Directoraat van het Kadaster gegadig den voor de opleiding aan het C.T.O., dan kan men deze gemak kelijk bereiken door de advertentiekolommen tot in de plaatselijke bladen, of door circulaires aan de daartoe geëigende scholen voor ULO. of de H.B.S. Veertig jaren geleden en tot 1933 leek de rekrutering meer aan het blote toeval overgelaten te zijn. In Groningen was de toen malige Ingenieur-Verificateur van het Kadaster Den Hartogh vaste klant in een bepaalde schoenenzaak, waarvan de eigenaar een zoon had, die zeer bij de pinken was. Aan de toevalligheid, dat de Gro ningse I.V. het bij zijn voetverzorging niet alleen hield bij het nede rig onderwerp, heeft het Kadaster het geluk te danken, collega Pieterson in z'n midden te hebben. Een jonge Vinkevener was tijdens de mobilisatie geslaagd voor het examen van onderwijzer èn tegen een hongerloon aan het schoolmeesteren geslagen. Niet tevreden met de beloning zocht hij wat anders en het trof, dat z'n zuster les kreeg aan een Instituut, dat ook tot marconist van de grote vaart opleidde. Nee, zei z'n moeder, die zee is me te groot en de landen over zee zijn te ver van huis. De Instituutsdirekteur herinnerde zich een andere moge lijkheid, waardoor zoonlief in het Vaderland blijven kon: z'n neef was landmeter in Amsterdam en leidde wel eens jongelui op voor een aardige baan bij het Kadaster. Zo werd collega Van der Neut leerling van landmeter Hof. In Almelo was een strijkorkest Cecilia, ruim een kwart eeuw terug. Repetitiepauze werd eens benut voor een onderling babbel tje van enkelen met een jong lid, die kortgeleden de middelbare schoolbanken was ontgroeid en een toekomst zocht. Probeer toch hetzelfde werk te krijgen als Hakkert! Een pracht-baanü" En op advies van Runeman de bassist o.i.d. ging het jeugdig lid eens overleggen met een energieke Almelose landmeter, die notariaat studeerde. Dat was het begin van de succesvolle opleiding door landmeter Biekart van collega Kampman. Toen een Friese jongen op een klein dorpje elf jaar oud gewor den was, verhuisden zijn ouders naar Soesterberg en hij zelf kwam op de Amersfoortse handelsdagschool terecht. Maar het lot was niet gunstig en vóór er drie jaren waren verlopen, zat het hele gezin weer in het Heitelan, al was het in een heel andere hoek van het land der klotsende meren; en het was met leren afgelopen. Wat doe je, als je tegen de twintig bent, je loopt met een meisje en je zoekt het hogerop? Dan ga je in het kleine Friese dorp naar de man die overal raad op weet en naar wiens juiste adviezen altijd met open oren en open hart wordt geluisterd: naar de boven- 155

Orgaan der Vereeniging TAK | 1958 | | pagina 23