man aan het woord was!) de op vele punten diep ingaande rede van Ingenieur-Verificateur J. H. Sanders (die namens alle groepen van aitabtenaren van het Kadaster sprak, daarbij de eenheid in ver scheidenheid uitdrukking gevende). Ir. Herweyer, opvolger van Ir. Mesu als directeur van de Cultuurtechnische dienst, vertegen woordigde de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening. Uiteraard sneed deze spreker de ruilverkaveling aan, welke hij zonder inschakeling van het Kadaster een onmogelijkheid noem de. De grote evolutie releverende, die op het terrein van de ruil verkaveling plaats vond van af de grondenruil in een beperkte overzichtelijkheid van de Ballumermieden op Ameland tot de hui dige totale reconstructie van een agrarisch gebied van grote om vang, benadrukte ir. Herweijer dat thans het landmeten tot een deel van het „teamwork" gegroeid is, zonder hetwelk de moderne agra rische „planning" niet zou kunnen worden uitgevoerd, ingrijpend als ruilverkaveling nu eenmaal is op landschappelijk, bodemkundig, verkeerstechnisch en ander terrein, waarbij samenspel van de ver schillende deskundigen het beste resultaat tracht te brengen tot wel zijn van de agrarische sector van het maatschappelijk leven. Spr. bracht dank aan de scheidende directeur voor diens streven naar een meerjarenplan voor de ruilverkavelingen. Dhr. Buiter sprak namens de personeelsafgevaardigden in de Bijzondere Commissie voor Georganiseerd Overleg-Belastingen. Hij herinnerde aan de vele vergaderingen, waarin over de positie van de landmeters en de landmeetkundige ambtenaren (spr. had het hier over de „tekenaars", een slip of the tongue vermoedelijk) werd onderhandeld, en duidde nog op de zeer bijzondere belangstelling voor het Kadaster van de zijde van de Staten-Generaal. Na het aanbieden van enkele waardevolle geschenken kreeg de scheidende Directeur de gelegenheid tot een dankwoord, dat uit groeide tot een samenvattende afscheidsrede. Twee vragen, aldus dhr. Stoorvogel, komen bij mij op; n.l.: kan de dienst het lijden, dat zovelen hier afscheid komen nemen? en: was dit alles wel nodig voor mij? Spr. stelde, dat hem door de eendracht waarin dit alles gebeurde, een zeer bijzondere dag was bereid. Uiteraard greep dhr. Stoorvogel terug op het verleden en haalde voor hem treffende momenten weer in de herinnering. Hij schetste in vogelvlucht de veranderingen in het dienstvak, dat steeds belangrijker taken krijgt, wees in dit verband op het verschil reeds in de aanblik van gebou wen en van het meubilair van vroeger en nu, Eén ding is nog altijd hetzelfde: de werkers in ons dienstvak voelen zich gegrepen door de mooie arbeid bij ons Kadaster en dit geldt zowel voor de leden van de buitendienst als voor die van de kantoren. Spr. herinnerde aan de beginjaren van de B.L.W., waarin ongeveer 250 jongelui in totaal gedurende langer of korter tijd waren ondergedoken. Hij wees op de omstandigheid dat de omvang van het werk tot 10 van het normale was gedaald, waardoor de achterstand nagenoeg 160

Orgaan der Vereeniging TAK | 1958 | | pagina 28