men mocht al blij zijn, wanneer ergens in de binnenlanden zich een timmerman beschikbaar stelde op de dag, waarop de landmeter in het dorp was, of wanneer de burgemeester der te bereizen gemeente de veldwachter een extraatje verdienen liet met het ketting trek ken". Hoe primitief het er soms toeging heeft me wijlen landmeter Meertens uit Maastricht wel eens verteld met voorbeelden uit zijn opleidingstijd. Met zijn leermeester Van Beurden liep hij uren en uren naar het terrein hunner werkzaamheid; een bos jalons was zwaar evenals de toenmalige brede meetband, zodat volstaan werd met de wandelstok van de leerling en de parapluie van de leer meester en een linnen meetlintje. Assistent van de Ingenieur-Verificateur* In 1919 naar Amsterdam verplaatst en in 1924 naar Utrecht, is Koopmans, evenals vele andere collega's in de loop der jaren, assistent geweest van de Ingenieur-Verificateur. Vóór het optreden van de Hoofden van Bureau in de dertiger jaren waren er vroeger veel meer bureaus van de I.V. dan tegenwoordig het geval is. Een Ingenieur-Verificateur moest zich in die tijd veel meer met de dage lijkse kleinigheden bemoeien, mede een uitvloeisel van de toen malige organisatie, waarin de landmeter koning was in zijn distrikt, de metingstukken nog door de I.V. na grondige naziening moesten worden goedgekeurd, alle ambtenaren van de landmeetkundige dienst onder de onmiddellijke bevelen van hem stonden. Vakantie moest men aan de I.V. vragen, en aangezien in de provincie een telefoon toentertijd op een kadasterkantoor nog iets ongekends was, moest dit wel schriftelijk gebeuren. Vormen welke sedert het optreden van minister Lieftinck sterk zijn veranderd werden een jaar of veertig geleden nog streng in acht genomen. Een vraag om vakantie: Hiermede heb ik de eer U Hoog Edel Gestrenge beleefd te verzoeken, mij verlof tot afwezigheid te willen verlenen voor de duur van twee dagen, en wel op De brief kwam dan via de landmeters, aan wie men was toegevoegd, retour met de gedateerde kanttekening, dat het verlof conform was verleend. Bij terugkomst van vakantie werd de brief weer aan de I.V. ge stuurd, met de mededeling Heden mijne werkzaamheden hervat" enz. Het verhaal gaat, dat in de jaren 1920 laatstgenoemde aan tekening door een Zuidelijke I.V. niet voldoende werd geacht. Of de betrokken ambtenaar nu hoog sprong of laag sprong, er moest komen te staan: ,,Met dank voor het genoten verlof, heb ik de eer U Hoog Edel Gestrenge te berichtenenz. De bemoeiingen van de Ingenieur-Verificateur moesten zich ook uitstrekken over nog kleiner dingen. Toen collega Van der Neut uit Amsterdam naar Amersfoort werd verplaatst (aug, '20), moest hij bij zijn komst aldaar vaststellen, dat hij in de uitoefening van zijn werkzaamheden ten zeerste werd belemmerd door de afwezig heid van teken- en schrijfmateriaal. Hiervan op de hoogte gesteld, bracht de I.V. van Utrecht Hogenhuijs... een penhouder mee. Ook 137

Orgaan der Vereeniging TAK | 1958 | | pagina 5