deze regels onder Uw ogen komen sinds 1 juli jl. veertig jaren in het dienstvak en evenlang lid van de Vereniging T.A.K., gedurende een kwart eeuw reeds het rustig bewijs van de juistheid der ziens wijze van Koopmans c.s. Pieterson, aan wie helaas tot nog toe de kroon op zijn pioniersarbeid onthouden bleef. C.T.O* Drie letters welke in de landmeetkundige wereld en daarbuiten een begrip zijn geworden. In het begin van dit artikel werd reeds de vrije opleiding tot tekenaar aangestipt, een opleiding die in rustige tijden wellicht wel voldoende jong en vers bloed aan het Corps Technische Ambtenaren zou hebben kunnen toevoegen, maar welke in de periode waarin we nu leven ongetwijfeld zou hebben moeten falen. Echter het einde van de vrije examens kwam niet voort uit de omstandigheid dat lesgevers als Koopmans uit Utrecht, De Boer uit Friesland. Lensen uit Zutphen, Velzeboer van Hoorn (om maar enkelen te noemen) geen voldoende kandidaten naar de examens konden sturen, maar door de verandering in de wijze van aanwerving van technische ambtenaren. In de crisistijd der dertiger jaren stond „Belastingen" voor het vraagstuk van bezuiniging en het overcompleet aan belastingpersoneel, dat men uiteraard niet zonder meer kon uitstoten en storten in de massa van honderd duizenden werklozen, die de stempellokalen bevolkten. Aan jonge mensen van die dienst werd daarom de gelegenheid gegeven, op de kadasterkantoren zich voor te bereiden op een later te houden examen voor tekenaar van het Kadaster. Omstreeks dezelfde tijd werd door de V.T.A.K. een schriftelijke cursus in het leven ge roepen, meer bekend als de Cursus-Harkink, welke middels een enthousiaste en algemene deelname van de zijde der vakgenoten het Corpspeil met een geweldige krachtsinspanning omhoog trok. Enerzijds de afwezigheid van een goede gereglementeerde opleiding van de om te scholen rijksklerken der Belastingen", anderzijds het optreden met groot succes van een opleider in optima forma als de Heer Harkink, werkten de totstandkoming van een Centraal Op leidingsinstituut voor de kadastraal-technische dienst in de hand. De vrije" examens reeds jaren afgeschaft, het C.T.O. tot stand gekomen, in de eerste tijd van zijn bestaan gevoed door de toeloop van tijdelijke ambtenaren der verschillende onderdelen van de Be lastingdienst, later opengesteld voor allen, die aan bepaalde voor waarden t.a.v. leeftijd en diploma's voldeden. Voor wat de middel bare krachten ten kantore betreft, zagen Koopmans c.s. dus eerst een kwart eeuw opleiding op de bureaus, waar de kandidaten in de ambtelijke sfeer werden opgevoed en opgeleid; daarna volgden ongeveer vijftien jaren opleiding in het verlengde van het voort gezette schoolonderwijs, met het gevaar, dat het C.T.O. in de sfeer van de vervolgschool bleef. Thans is wellicht het juiste midden tussen beide vormen van opleiding verkregen, doordat de jonge 140

Orgaan der Vereeniging TAK | 1958 | | pagina 8