- mMëéI a d sflooMffl - op tó GM is ihïwe' mensen eerst ruim een half jaar te werk gesteld worden op de bureaus van de Landmeetkundige Dienst en de Bewaringen, waarna tische en praktische gerichte vorming ontvangen, nodig voor een gewaardeerd medewerker op een der vele kantoren der verschil lende kadastraal-landmeetkundige diensten. Ruilverkaveling* Maakte Koopmans in zijn lange kadastrale loopbaan nog in Utrecht het einde van het vrije" examen mee (een twintigtal leer lingen werd door hem met minder of meer succes opgeleid), in 1934 naar Amersfoort verplaatst beleefde hij gelijk wij de revolu- tionnaire uitbouw van de kadastrale ruilverkavelingsdienst. Door de oorlog 19391945 kwam de landbouw in het brandpunt van de belangstelling niet alleen, maar ook in de greep van een rationeler bedrijfsvoering, een opvoering van de bodemproductie tevens, waartoe ruilverkaveling een zeer groot aandeel kon leveren. Enkele maanden na mei 1940 waren reeds een beduidend aantal ruilver kavelingsbureaus uit de grond gestampt en namen tientallen collega's deel aan een bij uitstek sociaal gerichte arbeid, waarvan de landmeter toen nog (naar een woord van mr. Schepel) de ziel uitmaakte. Nog een paar jaar, en onze ruilverkavelingskantoren bestaan in hun huidige uitgebreidheid alweer twintig jaren. Wan neer we achteruit zien naar al het vele dat tot stand kwam (met Walcheren als een top) en daarbij tevens bedenken, welk een over stelpende hoeveelheid ruilverkavelingsarbeid nog op zeer spoedige uitvoering wacht, dan wordt het ons meermalen bang om het hart. In de laatste achttien jaren kwamen een honderdduizend hectaren gereed, maar veel meer dan een millioen bunders staan nog op de wachtlijst. Wat voor zin heeft kostbare propaganda, als realisatie de eerste halve eeuw toch uitblijft? Of zullen wellicht door de immense uitgebreidheid van het vraagstuk andere realisatiewegen worden gevonden en het werk deels uit handen van het Kadaster worden overgenomen? Koopmans zal de oplossing tijdens zijn loop baan niet meer beleven en, helaas, ook schrijver's haren zullen hem geen pijn meer doen, als uiteindelijk de verlossende daden zullen zijn gesteld. B.LW. In oorlogstijd, toen mannen als Van der Neut en Koopmans in de verzetsbeweging zaten, in de T.D. en de L.O., werkende voor illegale pers en groepscontact, ontstond ook in kadastrale dienst een onderduikmogelijkheid: de bureaus voor buitengewoon land meetkundig werk, waar gestrande studenten, stuurlieden van de grote vaart e.v.a. onderdak vonden. Na de Bevrijding kwam de organisatie ook hiervan in andere banen, nadat tijdens het experi ment gebleken was, dat kadastrale ervaring een onmisbare faktor was ook bij de uitoefening van de hermetingsarbeid. De normale en 141

Orgaan der Vereeniging TAK | 1958 | | pagina 9