van overhoeken is gelegen in het feit dat eventuele hypotheken op de aangrenzende percelen automatisch overgaan op de nieuwe ka vels, zodat men dus geen royementsakten behoeft op te maken. Ook kan het voorkomen dat men de aanleg van bruggen (kan beperken door de gronden van één eigenaar naar één kant van de beek te brengen. Dat een dergelijke ruilverkaveling meestal slechts een voorlopig karakter draagt, laat zich echter gemakkelijk inzien. De medewer king der eigenaren is bij dit soort verkaveling dn het algemeen zeer goed. In opdracht van het Waterschap „Luntersebeek" zijn enkele gedeelten van de Luntersebeek verbeterd. Voor een aantal aaneen gesloten complexen werden ruilverkavelingsovereenkomsten tot stand gebracht. In blok I, groot 152 ha (zie figuur 4a en b) kwamen 38 partijen voor, totaal 70 kadastrale eigenaren omvattende. Behalve, of in plaats van, kavels werd door enkele partijen een bedrag in geld ingebracht, waarvoor een kavel werd toegedeeld, ingevolge artikel 5 der Ruilverkavelingswet 1938. Naast de eigendomsverandering, als gevolg van de beekverbetering werd in deze overeenkomst de aan leg van een tweetal wegen opgenomen. De voorbereidende werk zaamheden begonnen in 1952 toen het nieuwe beektracé reeds vast stond. Dat dit eigenlijk te laat was is voor de hand liggend. Er is getracht zo weinig mogelijk kosten te maken, waardoor enkele grenzen gehandhaafd werden die ruilverkavelingstechnisch bekeken eigenlijk hadden moeten worden rechtgetrokken. In som mige gevallen, b.v. bij de kavels XIX en XX A en B, lijkt de kaart ongunstiger dan de werkelijkheid is, daar deze kavels één gebruiker 184 mvumHimt - wüiitohgcïyu; «Kift. -wJ Figuur 3b

Orgaan der Vereeniging TAK | 1958 | | pagina 16