hypothecaire inschrijvingen automatisch zouden worden overge heveld. De concept-akte werd, zoals in de overeenkomst was bepaald, vervolgens naar de partijen ter inzage gezonden onder mededeling, dat eventuele reclames binnen 30 dagen bij de Centrale Cultuur technische Commissie konden worden ingediend. Enkele partijen maakten hiervan gebruik, doch na bespreking werden de reclames ingetrokken, waarna op 11-1-1955 de akte namens partijen werd ondertekend door een daartoe aangewezen lid van de Centrale Cultuurtechnische Commissie en de landmeter-deskundige. Door het Kadaster werden op dezelfde dag, dat de akte ter overschrijving werd aangeboden, de nieuwe kavels tenaamgesteld. Bij de aanleg van wegen, waardoor een versnippering van gron den ontstaat, heeft men soortgelijke problemen als bij beekverbete ringen. Onnodige kruisingen kunnen op deze wijze worden voor komen en het bedrag der schadeuitkeringen kan tot een minimum worden beperkt. Behalve deze bijzondere gevallen kent men kleine „gewone" ruil verkavelingen. Dat deze tot de uitzonderingen dienen te behoren, zal duidelijk zijn, daar hun omvang, gezien de huidige opvattingen, te gering is. Hierdoor heeft men veelal niet de verbeteringsmogelijk heden van een grote wettelijke ruilverkaveling. Betreft het echter volkomen afgeronde gebieden, terwijl boven dien de kosten tot een minimum kunnen worden beperkt, dan biedt de vrijwillige ruilverkaveling soms uitkomst. Tenslotte kennen we nog de administratieve vrijwillige ruilver kaveling, een ruilverkaveling waarbij geen of vrijwel geen cultuur technische werken in ruilverkavelingsverband worden uitgevoerd. Een voorbeeld hiervan is de ruilverkaveling „Meeden" (figuur 5a en b). De vrij beperkte cultuurtechnische werken werden zonder rijkssubsidie, dus als zogenaamd vrij werk, uitgevoerd. Ook ge bieden, die geen dringende cultuurtechnische verbetering behoeven, doch waar slechts een hergroepering der (gebruiks) kavels dient plaats te hebben, kunnen op deze wijze profiteren van Titel II van de Ruilverkavelingswet 1954. Specifieke voorbeelden hiervan zijn de es-verkavelingen, waarvan diverse in voorbereiding zijn. 187 Cliché's Nederl. Heidemaatschappij. Overgenomen uit „Tijdschrift der Nederlandsche Heidemaatschappij, 68e jrg., Nr. 6, juni 1957, aangevuld met enkele nieuwe gegevens van de schrijver.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1958 | | pagina 19