West-Duitsland België Engeland 30 27 13 18 13 7 Onze Franse vakgenoten verwachten, dat binnen dertig jaren de beroepsbevolking op den buiten slechts een vijfde deel van de totale beroepsbevolking zal uitmaken, en dat omstreeks 1985 de helft der Fransen zal leven in de 1200 steden. Deze verwachting drukt reeds nu haar stempel op de zienswijze van velen betreffende de planning" van de grootscheepse vernieuwing van het Franse Kadaster, welke aan de gang is. Zwitserland* Ook in Zwitserland hebben de meetdiensten met de gevaren der verstedelijking van doen, maar op andere wijze dan dit in Frankrijk het geval is. Ten einde het proces van deze verstede lijking in andere banen te leiden, is in samenwerking met de stad Zürich door een aantal kleine gemeenten in het dal van de Limmat een „Planungsverein" opgericht, met het doel de spreiding der bevolking zeer bewust in de hand te werken door „Regio-nal- planung". Wat beweegt de mensen, naar de stad te trekken? Op de oprichtingsvergadering van de ,,Planungsverein Glattal" (een dozijn gemeenten sloot zich hier aaneen voor het beoogde doel) gaf dr Emil Klöti, oud-president van de stad Zürich, in het begin van dit jaar zijn visie: De Zwitser trekt niet vanuit zijn bergdorp naar de stad, omdat hij daar veel meer mogelijkheden tot ontspan ning hoopt te vinden. Maar in de stad vindt hij een veel gediffe rentieerder arbeidsmogelijkheid, het aantal wegen waarlangs de geschooldheid kan worden verkregen is groter en. daarmee zijn de uitzichten op het stijgen op de maatschappelijke ladder veel wijder dan in de dorpen. Het beste middel om het proces van de samen bundeling, de samenballing der bevolking in miljoenensteden tegen te gaan, acht men er evenals in ons land heden ten dage de decentralisatie van de werkgelegenheid. Maar niet alleen deze laatste meent men te moeten reguleren, maar ook de plaatsing van de woongebieden en die van de groenstroken worden in groter verband bekeken en zorgvuldig voorbereid. In het Glattal vanaf de Griefensee tot aan het vliegveld van Kloten werkt hiertoe een combinatie van ,,Planungsbüros" de detailplannen zeer minutieus uit. Uiteraard moet de planning" gebeuren vanuit een basis van een zeer betrouwbare kaart. Ook in Nederland en met name in het Westen een ras voort schrijdende verstedelijking. Sinds lang zij we al gewend aan het woordbeeld Randstad Holland", een schrikbare huizenzee uit eindelijk die het gebied omvatten zal tussen de lijnen Alkmaar LelystadAmersfoortVeenendaalDordrecht. Gelijk prof. dr S. Groenman reeds opmerkte, loopt Den Haag over een paar jaar vol, is Het Gooi al vol, heeft Hilversum zijn 100.000 inwoners 197

Orgaan der Vereeniging TAK | 1958 | | pagina 29