van afgestudeerde landmeters werden uitgereikt, zijn er tot op heden negentig scripties toegevoegd aan het grote aantal der studies, welke reeds in de bibliotheek van de sub-afdeling Geodesie waren opgenomen. En onder deze scripties zijn er zeer vele, die ook voor de lezers van het Orgaan der Vereniging van Technische Ambte naren van het Kadaster van belang kunnen zijn, voor studerenden wellicht soms van eminent belang; studies, welke meestal, mede door de instelling van de schrijver, bijzonder interessante praktijk gevallen behandelen, waarmee men in de loop der jaren in ons mooie vak te maken kreeg. Landmeten, Het ligt niet in de bedoeling, achtereenvolgens alle scripties voor het voetlicht te halen, die voor de beoefenaren der middelbare land meetkunde belangrijk zijn. Eén uitzondering moge ik maken, ten einde de stelling te kunnen verduidelijken, dat het van groot ge wicht is, dat ook onze kringen de gelegenheid krijgen en zich ten nutte maken, kennis te nemen van de resultaten van onderzoek, welke sedert 1950 in deelstudies op landmeetkundig terrein werden vastgelegd. De scriptie nl., waarop dhr. A. J. H. Meertens het ingenieursdiploma verkreeg, en die als deeltje Landmeetkunde' in de reeks van Servires Encyclopedie werd uitgegeven. Hierin wordt niet alleen op kristalheldere wijze in kort bestek het doel van de landmeetkunde aangegeven, maar de studie leidt ons ook in tot de boeiende geschiedenis van de graadmeting en van de landmeterij, in de metingen van lager orde en de methodiek ervan, een scriptie welke een uitstekend startpunt is voor elkeen, die breder inzicht in de problematiek van ons vak wil verwerven. Bij klein- en bij grootlandmeetkundig werk kan men voor allerlei praktische problemen komen te staan, die om een oplossing vragen. Groot landmeetkundig werk is in deze tijd de kadastrering van de Zuiderzeepolders, begonnen in de Wieringermeer en voortgezet op de maagdelijke bodem van de later ingedijkte en drooggevallen reuzenobjecten. Werk waarbij zich landmeetkundige vraagstukken voordeden, welker oplossing ook voor de toekomst van belang is en waarover in een scriptie het een en ander wordt belicht. Een ander terrein van interessante praktijkgevallen vormen de metingen in de mijnstreek van Zuid-Limburg. Haast onoverkome lijke moeilijkheden op landmeetkundig gebied doen zich daar voor als gevolg van wat men mijnverzakking noemt, en van grondver schuiving. Uit de eigen praktijk van mijn Limburgse jaren van 19301940 herinner ik me een „rekbeweging" tussen twee kad- stenen in de gemeente Stein, waarbij de lengte van een veelhoeks zijde van ongeveer 125 meter binnen de periode van een paar jaar een verschil vertoonde van ruim een meter. Een ,,drukbeweging,T in de mijnwerkerskolonie Chêvremont zorgde voor een verschil van circa 15 centimeter op een frontbreedte van een meter of acht 171

Orgaan der Vereeniging TAK | 1958 | | pagina 3