tussen twee nieuwe huizen, die enige jaren tevoren waren opge meten. Tijdens mijn detachering te Maastricht, het vorig jaar, kwamen me nog grotere verschillen in lengte overvallen. De hori zontale componente van de bewegingsrichting van grenspunten en kadstenen was te Heerlerbaan en in Geleen (de Staatsmijn Maurits met haar koortsachtige uitbreiding na 1945) zo mogelijk nog groter en onregelmatiger, dan mij uit vroeger jaren was opgevallen. Vak genoten, die te Maastricht en in de mijnstreek regelmatig met die bodembeweging te maken hebben, zouden ongetwijfeld een enorm aantal interessante voorbeelden hiervan kunnen geven, wanneer zij van plaatsruimte hiervoor in ons Orgaan zouden willen gebruik maken. Enige jaren geleden hebben zich enkele deskundigen ge worpen op de bestudering van de bodembeweging als gevolg van ondergrondse ontginningen, deskundigen van buiten de kadastrale wereld. Kennisneming van hun resultaten zou ons bekend zijn" met de meetmoeilijkheden in Zuid-Limburg niet alleen vergroten, maar hun aanwijzingen zouden ons ook een leidraad kunnen zijn bij het zoeken naar een bepaald systeem van meten, dat de gevaren (die er altijd zijn bij een latere veldwerkinterpretatie door optredende onregelmatige verschuiving van kadstenen, van grenspunten, van meetlijnstukken) tot een minimum zou kunnen helpen beperken. Dit voor wat betreft de verschuiving van eigendomsgrenzen, als gevolg van menselijke activiteit onder de grond. Maar ook de ver schuiving van de eigendomsgrenzen, welke het gevolg is van de invloeden der natuur kunnen we leren kennen uit deelstudies vanuit de interessante praktijk. Verschillende collega's zullen meer willen weten over het omstreden aanwasrecht langs de Friese en Gronin ger waddenkust, over welke aanwas collega Van de Vrugt in het T.A.K. Orgaan van februari 1941 opmerkelijke bijzonderheden schreef. Ook van het aanwasrecht langs de grote rivieren mede voor het Kadaster van belang met het oog op de nieuwe bepalingen in het Burgerlijk Wetboek ontwerp-Meijers zal menigeen aan de hand van praktijkvoorbeelden iets meer willen te weten komen. Onder de scripties is een tweetal dat zich indringend met dit alles bezig houdt. Geschiedenis* In ons Orgaan is al verscheidene malen de aandacht gevestigd op de historie der landmeetkunde. Zonder kennis der geschiedenis van de landmeterij dringt men, naar het mij wil voorkomen, slecht door tot het begrip van de samenhang met het omringende. Uit een voorbije periode is uiteraard deze samenhang gemakkelijker op te sporen en te projecteren op het leven van deze dagen. Trouwens ook zonder dit laatste is de blote landmeetgeschiedenis interessant en leerzaam genoeg, om eruit in scripties het een en ander vast te leggen. Zowel over landmeters uit voorbije eeuwen als over de kartografie welke dezen bedreven, kunnen we uit ingeleverde studies 172

Orgaan der Vereeniging TAK | 1958 | | pagina 4