nen geven. De specialiteit in het rechtsverkeer ten aanzien van het onroerend goed, de burgerrechtelijke betekenis van de kadastrale grens, de moderne mogelijkheden om ondanks het uiteindelijk mis lukken van de proef-Dieren en Andijk te komen tot de opzet van een percelenkadaster in positieve zin, de raakvlakken van Kadaster met het nieuwe Burgerlijk Wetboek (ontwerp prof. Meijers), de erfdienstbaarheden die in de administratie van de rechten op on roerende goederen hun belangrijke plaats bezitten, en vele andere onderwerpen op het terrein van recht en administratie vinden we in de scripties terug. Moderne methoden* Zoals we reeds hiervoor opmerkten, geeft menige studie ons informatie over de landmeting en de meetmethoden in oude tijden. Maar ook de moderne meetmethoden zullen menigeen intrigeren en ook de lezers van ons Orgaan zullen zich zonder enige twijfel er meer dan vroeger mee bezig houden. Ir. Claessen wist reeds op de overgangsvakcursus een vijftigtal collega's op indringende en on derhoudende wijze de bijzondere belangrijkheid voor de toekomst te schetsen van de indirekte lengtemeting. Door de ontwikkeling van instrumenten als de Redta en de DKRT is de optische lengte meting tot een zeer hoge graad van snelheid en nauwkeurigheid gestegen en in Zwitserland heeft deze wijze van meten een zeer hoge vlucht genomen. Begreep ik indertijd Ir. Claessen goed, dan zal het bij de huidige stand van zaken best mogelijk kunnen zijn, dat in Nederland de Zwitserse faze der optische indirecte lengtemeting kan worden overgeslagen en dat ons Kadaster in de nabije toekomst direct overgaat tot de hypermoderne en voor ons leken onbe grijpelijke methoden der elektronische lengtemeting, ontwikkeld door onderzoekers als Bergstrand, Vaisala, Gigas. Is voor dit onderdeel van ons vak de belangstelling onzer vakgenoten groeien de, nog meer is dat het geval met de interesse voor de fotogram- metrie, met welker resultaten onze dienst gelukkig steeds meer te maken krijgt, nu het Kadaster sedert kort een eigen fotogram- metrische afdeling bezit. En al mag het zijn, dat de scripties op het hiervoor bedoeld terrein uiteraard uitstijgen boven het gebied dat door de middelbare landmeetkunde bestreken wordt, deze studies kunnen hopelijk aanleiding zijn tot mogelijkheden, die wèl voor de lezers van ons Orgaan van zeer groot belang zijn, nl. de mogelijkheden tot popularisatie van de studies in de goede zin van het woord, popularisatie in de trant als dhr. Meertens de „Land meetkunde" tot ons bracht, de studie, waarvan in het begin van deze samenvatting sprake was. Onder de middelbare landmeetkun dige ambtenaren was immer een verheugende animo voor verbreding en verdieping van inzicht in zaken, die ons vak raken. In onder staande, naar wij hopen volledige lijst van scripties zullen velen de onderwerpen aantreffen, die aan deze belangstelling bevrediging zullen kunnen schenken. 174

Orgaan der Vereeniging TAK | 1958 | | pagina 6