rationalisatie en kostprijsverlaging'' ziet als achtergrond voor de uitvoering van structuurverbeterende werken ten plattelande, is zich blijkens haar rapport bewust, dat bij de keuze der Regering uit de drie voorgestelde programma's, niet alleen technische, doch ook personele en budgettaire overwegingen een rol spelen. Ontsluiting en waterbeheersing Bij welke keuze ook, vele gebieden zullen de eerste tientallen jaren nog noodgedwongen verstoken moeten blijven van een moderne inrichting. De Commissie acht het daarom gewenst, voor uitlopend op latere ruilverkaveling, de ontsluiting en de water beheersing ten plattelande te verbeteren, in samenhang met de uitvoering van waterstaatwerken. Voor ontsluiting en waterbeheer sing ontwikkelde programma's zullen bij uitvoering van het eerste programma voor ruilverkaveling in de eerstkomende tien jaar onderscheidenlijk 14 miljoen gulden en 17 miljoen gulden per jaar vergen, waarvan publiekrechtelijke lichamen een belangrijk deel voor hun rekening nemen. De Centrale Cultuurtechnische Commissie heeft zich in haar studie bezig gehouden met de grondslagen, waarop in de toekomst de structurele ontwikkeling van de landbouw en het platteland moet gebeuren en met de vraag in welke mate de uitvoering van ruilverkaveling en andere cultuurtechnische werken daaraan kan bijdragen. Uitgangspunten Het ingestelde onderzoek heeft tot de conclusies geleid, dat de bedrijfsstructuur in de landbouw zich in de komende tientallen jaren zal moeten aanpassen aan de snelle ontwikkeling van mecha nisatie en rationalisatie en dat de landbouw zich zal moeten aan passen aan de ontwikkeling van de consumptie en de afzetmogelijk heden. De Commissie acht het van groot belang, dat naast een krachtig ontwikkelde industrie- en dienstensector in ons land een beperkte, doch welvarende agrarische bevolking bestaat, die ver gelijkenderwijs van nature vruchtbare gronden exploiteert, op een oppervlakte cultuurgrond, welke vooreerst ongeveer gelijk blijft. Reke ning dient gehouden te worden met de mogelijkheid, dat de inten sivering van de landbouw in de naaste toekomst aan een zekere stabilisatie toe is. Mede ter wille van de vergroting van de arbeids- produktiviteit in de landbouw rekent de Commissie op de bevorde ring van een hoge graad van werkgelegenheid in alle andere sectoren van het bedrijfsleven. Op grond van deze uitgangspunten houdt de Commissie rekening met een belangrijke afname van het aantal werkers in de landbouw en, gezien de snelle stijging van de arbeidsproduktiviteit in de land bouw in goed ingerichte gebieden met goede bedrijfsgebouwen, met 219

Orgaan der Vereeniging TAK | 1958 | | pagina 11