en het begin van deze eeuw. En met de grote werken in de Zuiderzee en straks in het Deltagebied zijn we in Nederland zo langzamerhand aan het eind van de ontginningsmogelijkheden gekomen. Desniettemin dienen wij thans meer aandacht aan de ontwik keling van het landschap te besteden dan ooit te voren. Om ons tot de landbouwsector te bepalen, willen wij slechts wijzen op de rationalisatie en de intensivering van het grondgebruik, die een veranderde bedrijfsvoering meebrengen en die daardoor het land schapspatroon soms diepgaand beïnvloeden. Het wordt door het grote publiek vaak onvoldoende beseft welk een verstrekkende betekenis de hedendaagse cultuurtechnische werken als ruilverka velingen hebben voor het uiterlijk aanzien van ons land. Niet alleen de wegen en waterlopen, ook de spreiding van de agrarische bebou wing en de kavelstructuur worden hierbij in steeds grotere delen van ons platteland vaak drastisch herzien. Daardoor treedt de ont wikkeling van ons cultuurlandschap in een nieuwe fase die mede bepalend zal zijn voor de bewoonbaarheid van dit dicht bevolkte stukje West Europa. Gelukkig is het besef hiervoor in de naoorlogse jaren sterk gegroeid. Door middel van landschapsplannen wordt thans leiding gegeven aan de ontwikkeling van onze landbouwlandschappen. De Nederlandse ruilverkavelingswet stelt, als eerste in de wereld, deze landschapsplannen zelfs verplicht. Daardoor wordt er niet alleen voor gewaakt dat het bestaande natuur- en landschapsschoon zoveel mogelijk wordt gespaard en beveiligd, maar ook aan de opbouw, verbetering of reconstructie van het landschap wordt hierdoor op zeer positieve wijze bijgedragen. Op grote schaal worden thans jaarlijks nieuwe beplantingen van velerlei aard in de ruil- en herverkavelingen aangebracht. Een tweetalbelangrijkecultuurtechnische werken treffen wij b.v aan in oostelijk Twente. Daar zijn in de streek van Rossum-Lemselo en in het onvolprezen Dinkelland ruilverkavelingen in uitvoering in een gebied, dat vanouds befaamd is vanwege zijn rijkdom aan natuur schoon. Bij de uitvoering van de landschapsplannen wordt er nu naar gestreefd het typische karakter van dit land zo goed mogelijk te behouden en de meest waardevolle elementen voor de toekomst te beveiligen. Een fraai complex van met houtwallen omzoomde graslanden, de z.g. Rossumer Meden, die een rijke groei plaats vormen van wilde primula's en andere bloemen, is reeds door aankoop voor het nageslacht behouden. Ook tal van andere grotere en kleinere terreinen, o.a. het bekende Ageler Broek, zullen hier behouden blijven. Voor het instandhouden van een prachtig stuk van het riviertje de Dinkel werd een nieuwe afvoer gegraven die overtollig water van elders afvoert en daardoor de bestaande bedding onaangetast laat. Bij de aanleg en de verbe tering van landwegen worden de bestaande houtwallen langs deze 222

Orgaan der Vereeniging TAK | 1958 | | pagina 14