Op dezelfde wijze worden de waterpasbouten geregistreerd; de coördinaten worden gevonden door uitpassing op een topografische kaart 1 25000. In het algemeen is deze uitpassing van de coördinaten voldoende nauwkeurig; mocht een grotere nauwkeurigheid worden vereist (b.v. indien 2 bouten dicht bij elkaar zijn geplaatst), dan staan voor de uitpassing de topografische kaarten 1 10000 of het grondplan ter beschikking. Voor elke bout wordt nu een kaartje aangelegd per coördinaatnummer waarop de nadere omschrijving wordt aange geven: hoogte t.o.v. N.A.P,, door wie geplaatst, waar geplaatst, wanneer geplaatst, enz. Men kan deze nummering ook doorvoeren bij het aangeven van allerlei kunstwerken als bruggen, sluizen, duikers, overlaten en der gelijke. Door deze coördinaatnummering is verwarring omtrent geografische ligging ten ene male uitgesloten. Voor het geval men te maken krijgt met verschillende kwadranten, kan men, om tot een overzichtelijk geheel te komen, overgaan tot een denkbeeldige (evenwijdige) verschuiving van het assenstelsel, eventueel zodanig dat het gehele land in één kwadrant van het opgeschoven stelsel komt te liggen. Men kan zich echter ook be helpen door toevoeging van de letter n voor een negatief getal. In het begin van dit artikel is schaal 1 1000 genoemd voor het aanleggen van grondplans. Evenwel is toepassing van dit systeem van nummeren evengoed mogelijk voor plans 1 500. In plaats van 1 plan op schaal 1 1000 krijgen we dan 4 plans 1 500. Ook nu weer afleiding van het plannummer van het meest zuidwestelijke ruitpunt, dus b.v. plan 415115 en 410 110. Dit laatste plan is nu evenwel een ander plan dan bij gebruik van schaal 1 1000 (kleiner oppervlak). Door aanduiding van de schaal is dus verwarring uitge sloten. In de praktijk is het zo, dat onze provinciale wegen, wat het tracé aangaat, zich niet veel van deze mooie" plan indeling aantrekken. Het gebeurt niet zelden dat een weg of water weg nog juist over een hoek van zo'n volledig plan gaat. Kaartering van een dergelijk klein weggedeelte op een volledig plan (105 X 105 cm) is papierverspilling en werkt niet overzichtelijk. Het volledige plan wordt daarom enkel toegepast bij wegkruisingen of objecten waarbij in de toekomst armslag wenselijk geacht wordt. In andere gevallen wordt gebruik gemaakt van strookkaarten, lang 105 cm en I -415-115 231 410-110 8 O

Orgaan der Vereeniging TAK | 1958 | | pagina 23