II. Het onroerend goed van Kees Klaver is belast met twee hypothe caire inschrijvingen, respectievelijk ten behoeve van een weduwe en van een hypotheekbank. De debiteur kan van zijn broer Gerrit het bedrag van de eerste hypotheek ter leen krijgen tegen een lagere rente dan hij thans aan de weduwe dient te betalen en hij wenst dan ook de schuld aan haar af te lossen en aan zijn broer Gerrit recht van eerste hypotheek te verlenen. Is een en ander te verwezenlijken en zo ja, welke formaliteiten zijn daaraan dan verbonden? Bij de beantwoording dient zowel het geval, dat de bank wil medewerken als het geval, dat de bank niet tot medewerking bereid is, behandeld te worden. III. In een borderel wordt door een samenloop van omstandigheden de naam en de standplaats van de notaris die de hypotheekakte passeerde, weggelaten, terwijl de datum van die akte evenmin ver meld wordt. Ook op het formulier 3 A komen die gegevens niet voor. Welke consequenties zijn aan een en ander verbonden? Hoe zou het zijn, als bedoelde gegevens ondanks de verklaring van eens luidendheid wel op het borderel en niet op het formulier voor zouden komen of omgekeerd? IV. A. laat zijn echtgenote B. en een kind C. na. Tijdens zijn leven schonk hij 10.000,aan zijn vriend D. Bij uiterste wil vermaakt hij aan zijn vrouw B. 3000,De nalatenschap van A. omvat diverse goeden, waarde 6000, Waarop kunnen B., C. en D. aanspraak maken? Bij vraag II wordt slechts burgerrechtelijke behandeling verlangd. Hypothecaire- en Kadastrale Boekhouding. I. Klaassen overweegt in verband met de woningnood aanschaffing van een woonschuit. Jacobs wenst een juist door hem afgebouwd woonschip van de hand te doen. Zij worden het eens over de prijs van de boot en spreken af, dat Jacobs voor dat gedeelte van de koopsom, dat Klaassen niet onmiddellijk kan voldoen, recht van hypotheek op het schip zal krijgen. Het schip werd nog niet ook niet als schip in aanbouw teboekgesteld. Vragen: 1. Wat moet er gebeuren, om bovenstaande plannen te verwezen lijken? 237

Orgaan der Vereeniging TAK | 1958 | | pagina 29