Een nieuw model trekpen de bewaring u niet mocht bevredigen, wordt gaarne vernomen, of dat resultaat als onvermijdelijk dient te worden aanvaard. V. Wat is een bezitsboeking, hoe ontstaat zij en waartoe dient zij? D. C. VAN WIGCHEREN: Een nieuw model trekpen* Op de tentoonstelling in Delft hebben velen kennis kunnen maken met een geheel nieuw type trekpen, ontworpen door de heer J. H. H. Bongaerts, leraar aan het C.T.O. Wanneer we de catalogussen van diverse firma's die trekpennen leveren, doorbladeren en we zien de verscheidenheid in soorten, modellen en grootten van de aangeboden pennen, dan kunnen we de opmerking maken: ,,Weer één erbij" en overgaan tot de orde van de dag. Zij die geen hoge eisen stellen aan hun tekenwerk, zullen zich misschien tevreden voelen bij het werken met een Graphos-pen, waar men inderdaad zwarte lijnen mee kan trekken. Geroutineerde tekenaars en zij die het werkelijk wensen te zijn, zullen al lang eens geprobeerd hebben zo'n onvolprezen, veel geïmiteerde, maar tot heden nooit geëvenaarde trekpen van Van Pelt te bemachtigen. Vanaf de pen van Van Pelt tot de nieuwe pen zijn trekpennen in de handel gebracht, in alle maten en prijzen, in velerlei vorm en afmeting, naar de eisen die men stelde. Zonder daar speciale studie of enquêtes aan te wijden, kunnen we het er over eens zijn, dat op een tekenkamer van het Kadaster een pen aan andere eisen moet voldoen dan op een bouwbureau of op een les in lijntekenen op de H.B.S. Er zijn tekenaars, die nimmer hoorden dat een trekpen geslepen kan worden! Zij schaffen zich daarom de goedkoopste pen aan omdat deze, menen zij, na enige tijd gebruik toch weggeworpen moet worden. Wanneer we echter ondanks de moderne vraag naar snelheid en grotere produktie toch tekenaar zijn gebleven in de ware zin van het woord, dan moeten we ook hoge eisen stellen aan ons gereed schap. Welke deze eisen zijn, kan niemand zo goed weten als iemand die twintig jaar goede en slechte tekenaars, goede en slechte teke ningen, goede en slechte trekpennen heeft kunnen observeren. Hij is in staat te beoordelen of een pen te licht is of te zwaar, te stijf of te slap, van deugdelijk materiaal vervaardigd of niet, alleen al door de ervaring opgedaan bij het slijpen van duizenden pennen. Bij deze pen nu, zo wordt mij door de ontwerper verzekerd, is niets aan het toeval overgelaten. Op de hoogte van alle eisen 239

Orgaan der Vereeniging TAK | 1958 | | pagina 31