plastic plaatje biedt een afdoende bescherming van de punten. Aan deze punten is bijzondere zorg besteed door te zoeken naar de juiste hardheid. De oplossing hiervoor werd gevonden door punten in te zetten van dubbel gehard staal of van „Widia" staal. Het tekenen op film, astralon of soortgelijk materiaal geeft een grote slijtage aan de penpunten. Speciaal voor het betekenen van deze materialen kunnen pennen met extra harde punten gevraagd worden, die dus grotere weerstand bieden en waardoor het slijpen tot een minimum wordt beperkt. De naam van de fabriek staat er borg voor dat deze pen met uiterste zorg wordt gefabriceerd, zodat ons hierbij een precisie- instrument wordt aangeboden, waarin langdurige tekenervaring met de huidige kennis van metalen en fabricagemethoden resulteert. Een vergelijking met pennen van dezelfde prijsklasse valt ten zeerste in het voordeel van deze pen uit. Ik meen dan ook te mogen besluiten met een woord van hulde voor de vasthoudendheid waarmede collega Bongaerts zijn doel, een goede pen voor iedere hand, heeft weten te bereiken. Ik ben er zeker van dat deze pen zal bijdragen tot de juiste en voor het kadaster vereiste tekenvaardigheid, die onder de druk van de eis naar grotere produktie en bij gebrek aan het juiste tekeninstrument verloren dreigde te gaan. Uil andere puMilcaties I/arpentage, la cartographie et ^organisation foncière dans la Principauté de Monaco, van Paul Terlinck (adres: 12, Sanderusstraat Antwerpen). Prijs onbe kend. Ook dit overzicht van Dr. P. Terlinck is opgenomen in het perio diek van de Orde der Belgische landmeters (no. 73 van mei 1958). Mede door de steun van publicerende firma's als Kern en Co., Bleistiftfabrik Nürnberg, Faber-Castell is de uitgave mogelijk ge maakt. De samensteller deelt mede, dat de oppervlakte van Monaco 1 x/i km2 is en ruim 20000 inwoners telt. In 1945 kregen ook de vrouwen er stemrecht. Het ambt van landmeter is niet gereglementeerd. Er is trouwens slechts één landmeter-ambtenaar. Deze is verbonden aan de dienst van Publieke Werken. Verschillende werkzaamheden, liggende op landmeetkundig ter rein, zijn wettelijk toevertrouwd aan verplicht ingeschreven archi tecten. Voor speciale geodetische arbeid wenden deze zich echter meermalen tot Franse geodeten in de omgeving, omdat hun capaci teit zich niet uitstrekt tot landmetersarbeid van wetenschappelijke waarde. 241

Orgaan der Vereeniging TAK | 1958 | | pagina 33