De architecten hebben het recht, terreinkaarten en plattegronden van bestaande gebouwen te vervaardigen. Ook het bestuderen van eigendomsbewijzen en erfdienstbaarheden, gemene muren, het schatten van waarde van onroerend goed etc. behoort tot hun be voegdheid. Omtrent de afgrenzing van eigendommen bevat het Burgerlijk Wetboek van Monaco bepalingen overeenkomstig die, welke gelden in Frankrijk, België en Luxemburg. Een besluit van 1880 schrijft in art. 1 voor dat ,1e plan cadastral, la matrice cadastrale, les plans topographiques et hydrographiques, le plan d'alignement seront dressésAan het notariaat is voor geschreven, dat zij in akten van eigendomsoverdracht de nummers der kadastrale percelen en de begrenzing moeten vermelden. Het kadaster is opgemaakt naar Frans model. Tegenwoordig houdt men alleen een kaartsysteem aan, één op naam van de eigenaar en één (volgens de titels van aankomst) per vastgoed. De gegevens, ook de mutaties door overlijden, worden door de belastingdienst verstrekt. Een fiscaal doel heeft dit kadaster niet; grondbelasting wordt in Monaco niet geheven. Het heeft zijn nut bij onteigeningen en voor het domeinbeheer. Het grootste deel van deze studie omvat de voorschriften be treffende de eigendomsrechten, de deponering en overschrijving van akten. Binnenkort zullen nog worden gepubliceerd uitvoerige overzich ten van de wetgeving, de opleiding etc., betreffende het meetwezen in Griekenland, Italië, Luxemburg, Nieuw-Zeeland en de Unie van Zuid-Afrika. W. K. Personeelsvoorschriften (supplement op deel XVIII van de Fiscale Encyclopedie). Prijs ƒ8,26, uitgave N.V. Uitgevers Mij. JE, E. Kluwer te Deventer. Supplement 10 op dit omvangrijke deel personeelsvoorschriften" is net verschenen. De uitgave is hiermede bijgewerkt tot 1 mei 1958 (circulaires tot en met no. 4338). De bewerkers P. H. Pesman, Hoofdinspecteur van 's Rijks be lastingen en A. Bouman, Referendaris aan het Ministerie van Fi nanciën hebben opnieuw het Algemeen Rijksambtenarenreglement (20 blz.), het Ambtenarenbesluit Belastingdienst (15 blz.), het Arbeidsovereenkomstenbesluit (15 blz.), de Instructie Schrijvers (25 blz.), de Instructie Meetarbeiders en het alfabetisch register (4 blz.) onder handen genomen. De tekst van art. 71 A.R. betreffende signalementstaten is op nieuw gedrukt. Blijkens art. 3 A.B. kunnen gewezen ambtenaren van het Indische kadaster nog steeds als buitengewoon ambtenaar op a.o. worden werkzaam gesteld op het tekenbureau van het C.T.O. (hun salaris zal ongeveer overeenkomen met dat van een tekenaar of landmeetkundig ambtenaar). 242

Orgaan der Vereeniging TAK | 1958 | | pagina 34