Wij herinneren er aan, dat het Zeitschrift für Vermessungswesen over het hieraangeduide Europa-net recente bijdragen publiceerde van Kneissl (Stand und Entwicklung eines einheitlichen europai- schen Dreiecksnetzes, 1955209) en Grossmann (Tagung der Internat. Ass. für geodasie in München, 1956259). In Heft nr. 2 vinden we verscheidene uittreksels uit voordrach ten en gedachtenwisselingen van de in 1956 gehouden Esselte- conferentie te Stockholm. Hier behandelden vele bekende buiten landse deskundigen het werken op doorzichtige tekenonderlagen (Astrafoil, Astralon), de instrumenten daarvoor benodigd, het reproduceren van en op plastics, koper en glas, de beschrijving van het kaartwerk op dit materiaal. Van de medewerkers noemen wij Sachs (The different types of plastic sheets used in the USA, Scribing on Plastic, Different methods of applying gradients and colors to Plastic sheets), Scholtz (Astralon), Eggen (Kopierver- fahren auf Kunststoffolien und Glas), Lundquist (Planning Carto graphic work with regard to modern methods), Gigas (Recent results obtained in german cartography and reproduction problems). Juist omdat wij zien, hoe snel de ontwikkeling op deze terreinen gaat, wijzen wij op deze samenvattende artikelen uit de laatste jaren. Heft nr. 3 geeft een overzicht van ,,Die Preussische Landesauf- nahme 18161875", samengesteld door Joachim Schroeder-Hohen- warth te Hannover. In Pruissen begon men dadelijk na de vrijheidsoorlog aan het vervaardigen van uniform kaartwerk van de gehele Staat, Een his torisch overzicht van de militaire opnemingen gaat vooraf aan de trigonometrische, topografische en cartografische arbeid van de toenmalige generale staf. De samenvatting eindigt met een ver wijzing naar de modernere opneming, de Königlich-Preussischen Landesaufnahme" en een vergelijking met de na 1945 gereedge komen kaarten. Na de literatuurlijst volgt dan nog een interessante uiteenzetting van Knorr over de uitwerking van ,,Die Aufgaben des kartographi- schen und reprotechnischen Forschungsreferates beim Inst. für An- gewandte Geodasie", waarbij vooral ook de onderzoekingen op het gebied van de reproduktie de aandacht vragen. Als voorbeelden van kaartbewerking zijn 21 bijlagen opgenomen van bekende Duitse kaarten, w.o. die van de Generalstabskarte 1 100 000 en van de Reijmannsche Karte 1 200 000. In Heft nr. 4 eindelijk is opgenomen het resultaat van een onder zoek door Karl-Heinz Meine uit Frankfurt a.M. met 24 leerlingen naar „Möglichkeiten der Farb- und Gelandedarstellung in der kartographischen Ausbildung". Deze praktijk-bijdrage op het ter rein van het kaarttekenen wordt met 16 bijlagen toegelicht. Ook dit onderdeel is afgesloten door een uitgebreide opgave van boekwerken over Grundzüge der Kartographie, Farblehre und 244

Orgaan der Vereeniging TAK | 1958 | | pagina 36