hout* ruim twintig jaren bij de landmeetkundige dienst van het kadaster en sedert begin 1941 bekend inwoner van de eeuwenoude stad aan de Schelde, mocht bij de herdenking van zijn jubileum talrijke felicitaties ook van buiten de ambtelijke kring in ontvangst nemen. Gaarne sluiten wij met onze gelukwensen aan bij de lange rij dergenen, die de jubilaris op zijn met recht buitengewone een zame post de hand kwamen drukken. In het oktobernummer van „Wij" lazen we, dat collega L. Kruit Landmeetkundig ambtenaar A te 's-Hertogenbosch LD, op 11 de cember a.s. zijn ambtsjubileum hoopt te vieren. Reeds bij voorbaat onze hartelijkste gelukwensen! Oprichting Cartografische Sectie van het Aardrijkskundig Genootschap* Het bekende tijdschrift van het Koninklijk Nederlands Aardrijks kundig Genootschap zal binnenkort met een nieuwe rubriek worden uitgebreid, welke ongetwijfeld ook de aandacht zal boeien van velen onzer vakgenoten. De rubriek „Cartografie" zal worden verzorgd door de Cartografische Sectie van het N.A.G., welke Sectie in september van dit jaar in een oprichtingsvergadering te Delft vorm en gestalte verkreeg. Een aantal personen en instellingen, die zich bewegen op het gebied van de ambtelijke- en de particuliere carto grafie trad reeds als lid van de sectie toe. Een eerste aanloop tot de samenbundeling in verenigingsverband was al de in januari 1958 zo uitstekend geslaagde eerste Cartografendag, welke in Amster dam werd gehouden. In ons orgaan is meer dan eens gewezen op de wereldfaam eer tijds op het gebied van de cartografie, welke door het werk van landmeters en graveurs uit de Lage Landen werd gevestigd. De kaartboeken der familie Blaeu, de kaarten van landmeters als Jan Pietersz Dou, Jacob van Deventer, van Berckenrode en vele an deren uit de voorbije eeuwen gelden nog als juweeltjes van kaar- teer- en graveerkunst. De traditie van het leveren van een goede en mooiej kaart leefde ook voort bij de honderden ambtenaren van het kadaster, die in het begin der vorige eeuw de opdracht hadden, de duizenden tekeningen te maken, die nu nog als minuutplans zorg zaam worden behandeld en opgeborgen. En al is in onze normaliserende en schabloonminnende tijd het nieuwe kadastrale plan geen afspiegeling meer van de persoonlijk heid der makers, toch tracht elk onzer, iedere dag weer, de carto grafie in schoonheid te bedrijven. Tot dezulken richt zich de jonge Cartografische Sectie van het Koninklijk Nederlands Aardrijks kundig Genootschap. Een der initiatiefnemers, ir. C. Koeman g.i. (thans docent in de historische cartografie aan de Rijks-Universi teit te Utrecht) benadrukte in een briefwisseling met schrijver dezes, 246

Orgaan der Vereeniging TAK | 1958 | | pagina 38