dat de oprichting van een cartografisch centrum vooral ook voor de honderden technische ambtenaren van het kadaster belangrijk kan worden geacht. Hier is immers een mogelijkheid geschapen, in verenigingsverband en over de grenzen van het eigen beperkte gebied heen, de waardering en belangstelling te geven en terug te ontvangen voor het object van hun werk. Honderden en honderden ambitieuze mensen werken, aldus ir. Koeman, aan het vervaardigen van onderling geheel verschillende kaarttypen. Men weet van eikaars werk veelal zo goed als niets. De kadastrale dienst bepaalt zich (evenals de gemeentelijke landmeetkundige diensten trou wens) in het algemeen tot de kaarten en plans op grote schaal. De topografische dienst kent vrijwel uitsluitend het werk op kleine schaal. Dei in particuliere dienst zijnde tekenaars, die b.v. aan atlaskaarten werken, weten nauwelijks iets van de arbeid op de ambtelijke bureaus. Maar bij allen staat de kaart in het centrum van de aandacht. Uitgaande van deze belangstelling nu, achten de initiatiefnemers m.i. terecht, dat zich rondom deze spil een algemene interesse zal kunnen vormen voor de cartografie als totaliteit, de cartografie in al zijn uitingsvormen in verleden en heden en in de ongemeten toekomst. Binnen het verenigingsverband der Cartogra fische Sectie zullen b.v. de kadastrale cartografen van gedachten kunnen wisselen met de specialisten op het gebied der reproduktie- techniek, met de liefhebbers van toponymie, met de beoefenaren der cartografische historie, met de kunstenaars der kaartenmakerijen uit o.a. Delft en Groningen e.a. De contributie voor individuele leden bedraagt per jaar 10, voor het lidmaatschap der Sectie kan men zich opgeven bij Ir. C. Koeman, Park Arenberg 71 te De Bilt, de secretaris van het voor lopig bestuur. P. S. T. Examen voor Tekenaar van het Kadaster Voor het in de maanden november 1958 t/m januari 1959 te houden examen voor Tekenaar van Kadaster is de volgende com missie ingesteld: Voorzitter: Ir, F, SchuurmanIngenieur-Verificateur te Gronin gen: secretaris: D, de Vriesleraar aan het C.T.O. te 's-Graven- hage; overige leden: Ir, AWytemaHoofd van het Bureau LD te Nijmegen en W, Willemse, Technisch Ambtenaar le klasse te Groningen LD. Benoemd tot tijdelijk tekenaar: m.i.v. 1 juni 1958 de Tekenaar o.a. W. J. Froom te Amsterdam. m.i.v. 1 augustus 1958 de Tekenaars o.a. J. Dijke te St. Maar- 247

Orgaan der Vereeniging TAK | 1958 | | pagina 39