Mr. Ir. S. M. MEELKER: Hef Kadaster 1. De organisatie van het kadaster Het Kadaster maakt in Nederland onder de naam van Dienst van Kadaster en Hypotheken" deel uit van de Belastingdienst. Aan het hoofd van de Belastingdienst, welke ressorteert onder het Ministerie van Financiën, staat de directeur-generaal der be lastingen. Onder de directeur-generaal der belastingen staat de directeur, hoofd van de directie kadaster en hypotheken. De directie kadaster en hypotheken behandelt aan het Ministerie alle aangelegenheden van de dienst, met dien verstande dat dit voor zover het organisa torische en personeelsaangelegenheden betreft geschiedt in samen werking met de afdelingen Organisatie en Personeel van de Belastingdienst. De Dienst van Kadaster en Hypotheken is gesplitst in een boekhoudkundig en een landmeetkundig gedeelte. Het boekhoudkundig gedeelte bestaat uit 32 bewaringen van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen. Aan het hoofd van elke bewaring staat een bewaarder, die ressorteert onder een van de acht directeurs van 's Rijks belastingen, die op hun beurt rechtstreeks staan onder de directeur-generaal der belastingen. Behalve met het instandhouden van een kadastrale boekhouding is de hypotheekbewaarder belast met het aanhouden van de registers bedoeld in artikel 671 B.W. luidende: levering geschiedt door overschrijving in de openbare registers. Het landmeetkundig gedeelte bestaat uit: a. de landmeetkundige dienst van het kadaster; b. de ruilverkavelingsdienst; c. de dienst voor buitengewoon landmeetkundig werk; d. het centraal teken- en opleidingsbureau; e. de bijhoudingsdienst der rijksdriehoeksmeting; f. de fotogrammetrische dienst van het kadaster. Ad a. De rayons van de bureaus van de landmeetkundige dienst, die onder leiding staan van een landmeter, vallen samen met die van de bewaringen. Elk van de 32 bureaus ressorteert onder een van de 4 divisies, aan het hoofd waarvan een ingenieur-verificateur staat. De landmeetkundige dienst is belast met de instandhouding van de kadastrale perceelsindeling en dient dus alle eigendomsveran dering en te verwerken die betrekking hebben op gedeelten van percelen. Aan het bureau van de landmeetkundige dienst van het kadas ter te Amsterdam is de centrale reproduktie-inrichting van het kadaster verbonden. 2

Orgaan der Vereeniging TAK | 1959 | | pagina 2