Men moet bij dit alles bedenken, dat de bedragen in de tafels af gerond zijn. Verder is het ons opgevallen, dat het oppervlak van A M-\ M2 M3 slechts een enkele maal met de S-formule is bepaald, terwijl het in dit geval juist de meest voor de hand liggende werkwijze is, omdat dan zoveel mogelijk direct uit de gegevens wordt gewerkt. Goede oplossingen ontvingen we van de heren L. E. Hinrichs, W. Nijboer, B. F. Osinga, N. Stuifbergen, M. Vermeij, T. Wagen- veld en G. v. d. Walk Opgave LXXI Deze keer nemen wij een der opgaven van het onlangs gehouden onderzoek voor landmeetkundig ambtenaar A en wel de kaarte- ringsopdracht II te vinden op blz. 32 van deze aflevering. Wij vragen, op een zelf vervaardigd ruitennet op schaal 1 5000, waarin de punten ABC, D, E, DP 12 en DP 13 zijn aange bracht, het heideperceel van P. Janse te kaarteren. Dit werkstuk, met de berekening die ge er voor hebt moeten maken en de be schrijving hoe ge de kaartering hebt uitgevoerd, kan worden inge zonden door alle lezers van het Orgaan voor 1 maart a.s. aan Mej. C. A. C. Best, Nieuwe Haven 6, Den Haag. (De tekening mag in dit geval met het oog op de verzending wel worden gevouwen.) Inzendingen worden geretourneerd en vragen beantwoord mits een gefrankeerde envelop is bijgevoegd. Siudierubriek Opgave IV, opgenomen in de 5de jaargang, nr. 4, blz. 15 en nr. 5, blz. 8, bevat het probleem van Hansen", in onze vorige afle vering nog besproken. Alleen waren er twee volgemeten driehoe ken, die gecorrigeerd moesten worden. In de oplossing wordt er de aandacht op gevestigd, dat de sluitterm gelijkelijk over de drie hoeken van een driehoek moet worden verdeeld, en niet evenredig aan de sinussen van de hoeken. Bij een lokale driehoeksmeting moet dit nog wel eens worden toegepast. Het bewijs wordt in de vereffeningsrekening geleverd. In opgave V jrg. 5, nr. 5, blz. 10 en nr. 6, blz. 21 herkennen we een lokale driehoeksmeting. Omdat aan dit onderwerp in de laatste afleveringen nogal aandacht is besteed, willen we volstaan met het opnemen van de gegevens, opdat de lezers hun krachten hierop zelf kunnen beproeven. 35

Orgaan der Vereeniging TAK | 1959 | | pagina 35