straat in punt L raaktBij voortzetting zou boog TL raken aan GH P. Bos krijgt van de Gemeente de driehoek LMN in ruil voor het hoekgedeelte HTL. Hoe groot is perceel A 374? Deze opgave lossen we het eenvoudigste op door G te kiezen als oorsprong van een rechthoekig assenstelsel. De x-as valt langs GP. Allereerst bepalen we de coördinaten van de punten HKLen M. Om de coördinaten van het raakpunt T en het middelpunt O van de cirkel te berekenen zijn er verschillende wegen te bewan delen. Een tweetal korte methoden zullen wij hier aangeven. Met behulp van vermenigvuldiging is ook tot een resultaat te komen, maar deze weg is nogal omslachtig. 1°. Van de cirkelboog door L en T is het punt L bekend. Maar dan kunnen we ook de coördinaten bepalen van een tweede punt van die boog, nl. het spiegelbeeld S van L t.o.v. de bissectrice HO van GHKHierna berekenen we de coördinaten van het snij punt U van LS en HK. Volgens een bekende eigenschap uit de meetkunde is US X UL UT2; hieruit volgen de coördinaten van TDe coördinaten van het middelpunt O zijn nu vast te stellen en met behulp hiervan het argument van OL. Dan is de middel puntshoek LOT ook bekend. Het oppervlak van A 374 vinden we met „Elling" uit de veel hoek MLOTKP vermeerderd met de sector OLTResultaat 2042 ca. 2°. Een andere manier is de volgende: In driehoek HLO passen we de sinusregel toe. Sin L: sin H2 OH: OL OH OT cosec ^1H1 OL cosec ^LHdus sin «X Li sin H2 OL cosec Hx: OL cosec H^A, sin H2 of sin y L sin H1 Hieruit kunnen we hoek L berekenen. De scherpe hoek voldoet niet. De straal LO volgt uit HL: LO sin LOHsin H2. De abscis van O en T berekenen we met behulp van HT OT cotg Hi. En nu loopt de oplossing verder gelijk aan de vorige methode. 37

Orgaan der Vereeniging TAK | 1959 | | pagina 37