Ruilverkaveling en landbouw Meerjarenplan voor ruilverkaveling in druk verschenen* Aan het einde van het vergangen jaar verscheen de gedrukte uitgave van het rapport van de Centrale Cultuurtechnische Com missie: Meerjarenplan voor ruilverkaveling en andere cultuurtech nische werken in Nederland"* In het novembernummer van dit orgaan vertelden wij reeds het een en ander over de opzet van het Meerjarenplan. Voor de Nederlandse Heide Mij. was de ver schijning van het Plan een gerede aanleiding, een speciaal Oude- jaarsnummer van het Tijdschrift van deze Maatschappij aan het Meerjarenplan te wijden. Ook een tijdschrift als het onze, dat ge dragen wordt door het grootste deel van de ambtenaren, werkzaam bij de Ruilverkavelingsdienst, zal ongetwijfeld grote aandacht schenken aan het Plan en aan de aspecten van de eindelijk dan toch aangepakte planning van de lawine van ruilverkavelingsaanvragen, die de laatste jaren ons allen dreigde te overspoelen. Ongetwijfeld weet de lezer, dat de planning van de droogmaking en bevolking der voormalige Zuiderzee mede gebaseerd was en is op onderzoe kingen van vaksociografen der Amsterdamse Universiteit. Menige vooruitstrevende en snelgroeiende stad bouwt haar uitbreidings- en ontwikkelingsplannen op het vooronderzoek van geschoolde vak mensen van het Nederlands Economisch Instituut te Rotterdam. Naast al de sociaal-economische studies die met de stad te maken hadden, staat dan nu ook dit pas uitgegeven Meerjarenplan voor Ruilverkaveling, als een wetenschappelijk stuk werk over de toe komst van het platteland. Uit de cijfers, die tijdens de behandeling van de Rijksbegroting 1959 door de Minister werden verstrekt t.a.v. de achterstand bij het Kadaster, (213000 ha aangevraagd bij een jaarproduktie in 1958 van 3500 ha), kan wel de conclusie worden getrokken dat de Ruilverkavelingsdienst de eerstkomende jaren zal moeten worden uitgebreid om de realisatie van het Meerjarenplan veilig te stellen. Bij de uitvoering immers van het voorgestelde planprogramma 2 wordt voor het tijdvak 1960/1965 gerekend op het verwerken van 40.000 ha per jaar, gevolgd door het klaar komen in het tijdvak 1965/1970 van 48000 ha per jaar. Bij zulk een tempo wordt in het Plan erop gerekend, dat men dan in het jaar 2000 met het gigan tische werk der ruilverkaveling van Nederland gereed zal kunnen zijn. Het Meerjarenplan biedt zulk een schat van materiaal ook voor onze vakgenoten, dat het te hopen is dat de afdelingsbesturen in de komende afdelingsvergaderingen de gelegenheid krijgen, onze leden voorlichting te doen geven door b.v. een deskundige van de Centrale Cultuurtechnische Commissie. P. S. T, 38

Orgaan der Vereeniging TAK | 1959 | | pagina 38