Ad bTot de ruilverkavelingsdienst behoren 11 bureaus, die ressorteren onder een afzonderlijke ingenieur-verificateur. Ingevolge de ruilverkavelingswet is een landmeter van het ka daster als deskundige toegevoegd aan de plaatselijke commissie die met de uitvoering van een ruilverkaveling is belast. Ad c. De dienst voor buitengewoon landmeetkundig werk, die bestaat uit 6 bureaus, is hoofdzakelijk belast met de vernieuwing van het kadaster. Ad dHet centraal teken- en opleidingsbureau, valt uiteen in een bureau dat belast is met de opleiding van tekenaars en een centrale teken- en rekenafdeling, die assistentie verleent aan de bureaus van het landmeetkundige gedeelte van het kadaster. Ad e. De bijhoudingsdienst der rijksdriehoeksmeting bestaat uit één bureau, dat ressorteert onder het hoofd van de bijhoudings dienst der rijksdriehoeksmeting. Deze dienst is belast met de in standhouding van een in het systeem van de rijksdriehoeksmeting bepaald net van vaste punten (zb 5000; in hoofdzaak torenspitsen). Ad f. De fotogrammetrische dienst van het kadaster bestaat uit een bureau, dat ressorteert onder het hoofd van de directie kadaster en hypotheken. Het bureau werd ingesteld op 1 juli 1956, voor namelijk in verband met de toepassing van de fotogrammetrie voor hermetingsdoeleinden, doch ook met het oog op kaarteringswerk- zaamheden t.b.v. de kadastrale ruilverkavelingsdienst. De laatste jaren is in de Staten-Generaal en in de literatuur nog al kritiek uitgeoefend op de wijze waarop de Dienst van Kadaster en Hypotheken is georganiseerd. De nauwe band tussen deze dienst en de belastingdienst achten verschillende critici uit historisch oogpunt verklaarbaar (het kadaster werd in het begin van de 19e eeuw immers voornamelijk ingesteld met het oog op een billijke heffing van de grondbelasting), doch zij achten dit tevens een belemmering voor de ontwikkeling van de dienst overeenkomstig de eisen die de maatschappij redelijkerwijs aan het kadaster kan stellen. Zij bepleiten een zelfstandige dienst van kadaster en hy potheken. De Minister van Financiën deelde tijdens de behandeling van de begroting van zijn Departement in de Tweede Kamer op 18 decem ber 1957 mede, dat hij de organisatie van het kadaster opnieuw onder ogen zal zien, nadat de Staatscommissie inzake het kadaster (zie hierna) haar rapport zal hebben uitgebracht. Bij het Koninklijk Besluit van 17 december 1955 werden de tech nische ambtenaren bij het kadaster geïntroduceerd, die in het alge meen een opleiding hebben genoten aan de Hogere Technische School te Utrecht. Voor de meest begaafde ambtenaren uit eigen dienst met lagere opleiding is de gelegenheid geopend via een vakcursus de rang van technisch ambtenaar te bereiken. Deze technische ambtenaren zullen een deel van de taak van de landmeter overnemen, waardoor de 3

Orgaan der Vereeniging TAK | 1959 | | pagina 3