geval rusten deze rechten lijdelijk op heide percelen en zijn ze daarom onderling verwezen. Deze toestand wordt echter hij de overdracht op geheven, omdat verkoop in zo n geval niet mogelijk is zonder regeling van hypotheek of schuldbrief per perceel. De kolom voor de schattingen moet de data en de bedragen bevat ten waarop en waarvoor het perceel is geschat voor de grondbelasting en tevens een aantekening van de prijzen waarvoor in voorkomend geval het perceel bij de overdracht is verkocht. Deze fiscale zijde van het grondboek zou ook geheel kunnen ver vallen. De grondbelasting is heel goed onder te brengen bij de directe belastingen. Men kan dan een bepaald percentage nemen van de waar de van de onroerende goederen en wel volgens eigen aangifte van de rechthebbenden. Dit berust op de gedachte, dat de inkomsten uit on roerend goed ook bij de eigen aangifte voor de inkomstenbelasting worden opgegeven en hierbij eveneens de waarde, die de aangever voor dat jaar aan zijn onroerend goed toekent, zou kunnen worden genoemd. Het grondboek heeft evengoed bestaansrecht zonder de fis cale waarde voor de grondbelasting, door zijn betekenis voor de rechts zekerheid van de grondeigendom. De technische dienst zou dan de gegevens over de veranderingen in de gebouwde eigendommen kun nen putten uit de registers van verleende bouwvergunningen van de gemeenten. Het grondboek kan echter het fiscale doel in zich sluiten en de dienst voor de grondbelasting van de nodige gegevens voorzien. Het is dan echter gewenst de belasting te heffen naar de kapitaalwaarde, die de percelen vertegenwoordigen, vandaar in de kolom schattingen de vermelding van de prijzen van overdracht als een factor voor verge lijking. Een blad uit het grondboek of de perceelskaart uit het kaartsysteem vormt met de afbeelding van het perceel op het grondboekpïan het totaal aan gegevens van het perceel. Iemand die gegevens over een bepaald perceel wenst, kan zich op de perceelskaart volledig oriënteren. Van de hulpregisters bevat de naamlijst of het kaartsysteem de naam van de betrokkene, zijn registratienummer, zijn beroep en adres en de nummers van alle percelen, gemeentesgewijze gerangschikt, die op zijn naam voorkomen. Teneinde in de naamlijst direct te kunnen zien welk zakelijk recht de betrokkene op een bepaald perceel uitoefent, kan men de perceelnummers in een verschillende kleur onderstrepen. Het register van schuldeisers bevat de namen, registratienummers, beroepen en adressen van de hypothecaire crediteuren, terwijl ook de houder van een schuldbrief zich in dit register kan laten inschrijven. In het grondboek is daardoor bekend bij wie een bepaalde schuldbrief berust. Van alle afgegeven afschriften van gegevens uit het hoofdboek komt in de kolom opmerkingen een korte verwijzing voor naar het corres- pondentieregister. Zo kan men direct zien welke gegevens van een be paald perceel zijn verstrekt. Teneinde te voorkomen, dat de grondboekhouder te veel inlichtingen zou moeten verschaffen, heeft elke gemeente een afschrift van de ge- 54

Orgaan der Vereeniging TAK | 1959 | | pagina 10