Het archief van de gemeente moet bevatten: 55 gevens van het grondboek, die van het meeste belang zijn voor het publiek. 1. Een afdruk van de grondboekplans. 2. Een afschrift van de naamlijst. 3. Een kaartsysteem van de percelen met een verwijzing naar het plan, de zakelijke rechthebbenden, de grootte en de soort van eigendom. Deze gegevens zijn voldoende en vermijden het gevaar van onjuiste conclusies bij raadpleging. Bijhouding grondboek Wil het grondboek blijvend voldoen aan zijn doelstelling, dan moet het goed worden bijgehouden. Voorop staat, dat in het algemeen zakelijke rechten niet kunnen worden overgedragen of ontstaan zonder inschrijving. Om nu een inschrijving te bewerkstelligen doet men hiertoe eerst een verzoek bij de grondboekhouder. Deze aanmelding geschiedt schriftelijk op een daarvoor vastgesteld aanmeldingsformulier en wel in het algemeen door diegene, die als rechthebbende in het grondboek staat vermeld, dus door hem, die bij de handeling zake lijke rechten verliest. Uitzonderingen zijn b.v. erfopvolging, waarbij een zodanige aanmelding onmogelijk zou zijn en de vonnissen van onteigening. De grondboekhouder stelt na de aanmelding een grondig onderzoek in betreffende de handelende personen en de rechtsgeldigheid van de handeling, waarna hij partijen oproept ter tekening van de door hem opgemaakte akte. Daarna gaat hij over tot de in- of overboeking in zijn registers. In landen met een positief grondboek is soms geen, soms wel een notariaat. Is dit aanwezig, dan treft men systemen aan, waarbij het notariaat de akten opmaakt en de grondboekhouder na een grondig onderzoek en akkoordbevinding deze inboekt of, evenals waar het notariaat ontbreekt, de grondboekhouder zelf de akten opmaakt en dan is de taak van de notaris het bemiddelen tussen of het vertegen woordigen van partijen bij overdracht van onroerend goed, het opmaken van testamenten, enz. Bij de opzet is van dit laatste uitgegaan. Is op grond van een niet aanvechtbare akte de definitieve in- of overschrijving verricht, dan heeft de verkrijger te goede trouw daardoor de zakelijke rechten op het perceel, zoals ze in het grondboek zijn vermeld, verkregen. Hieruit volgt ook, dat wanneer mocht blijken, dat de grenzen op het terrein niet in overeenstemming zijn met de grenzen voorkomende op de grondboekplans, de verkrijger kan verlangen, dat de grenstekens worden verplaatst. Onder de grenzen voorkomende op de plans dient men dan te verstaan de interpretatie, die de landmeter hieraan geeft op het terrein, na raadpleging van de betrokken meet gegevens uit het archief. Men kan hieruit tevens opmaken, dat het grondboek, door de over dracht van percelen, grotere rechtskracht verkrijgt dan het oorspron kelijk bezit. Immers na het opmaken van het grondboek wordt dit geacht juist te zijn, maar tegenbewijs is nog altijd mogelijk, zowel wat

Orgaan der Vereeniging TAK | 1959 | | pagina 11