57 deeltelijke percelen voor. Teneinde te voorkomen, dat bij vervreemding van perceelsgedeelten de nieuw gevormde percelen soms na jaren eerst een nummer krijgen en veelal in bun grenzen en grootte min of meer zwevende zijn, door bet ontbreken van een goede ondubbelzinnige om schrijving, moet in het algemeen de inschrijving van gedeeltelijke per celen in het grondboek niet mogelijk zijn. Koopt iemand een deel van een perceel, dan is de verkoper ver plicht hiervan aanmelding te doen, maar het gedeelte moet voor de inschrijving eerst worden uitgemeten. Dit systeem heeft tot gevolg, dat de boekhouding eenvoudig blijft en in de desbetreffende akte het perceelnummer en de vastgestelde grootte kunnen worden vermeld. De betrokken landmeter paalt dan met uniform materiaal de door partijen aangewezen grens af, meet ze in en gaat ten kantore over tot splitsing. Van alle grondboekplans moeten tevens ten kantore films bestaan, die ook direct worden bijgewerkt. Afdrukken van de nieuwe toestand worden aan de aanvragers van dé meting verstrekt en aan de eventuele hypothecaire schuldeisers. Voor partijen is dit van belang. Zij kunnen zich voor de overdracht nog eens oriënteren en zich over tuigen of de uitgevoerde splitsing in overeenstemming is met hun be doeling. Uitgerust met een goed georganiseerde meetdienst, die het onder nemerselement waardeert, is meten vooraf altijd mogelijk. Er kunnen zich echter ook gevallen voordoen waarbij meting vooraf niet wenselijk is, b.v. bij projecten, waarvan de uiteindelijke grenzen van aankoop vooraf niet geheel vaststaan. In zulke gevallen kan men de meting verschuiven tot na de uitvoering van de werkzaamheden. Teneinde de rechten van de koper vooraf te verzekeren kan in die gevallen bij de grondboekhouder een verklaring door partijen worden ingediend, dat een ongeveer aangeduid gedeelte zal worden overgedragen, nl. voor zover dit zal vallen in het uit te voeren project, maar dat de toepassing eerst zal geschieden na voltooiing van de werken. De grondboekhouder vermeldt dit dan bij de betreffende percelen in de kolom aantekenin gen van het grondboek. Verkrijging onder opschortende voorwaarde loopt hiermede paral lel; verkrijging onder ontbindende voorwaarde heeft ook tot gevolg een op de perceelskaart van het grondboek geplaatste verklaring. Bij de bovengenoemde methoden van boeking heeft de koper welis waar slechts een persoonlijk recht verkregen ten opzichte van de zake lijke rechthebbende, maar door de aantekeningen in het grondboek heeft dit persoonlijke recht zakelijke werking gekregen. Teneinde de technische grondslag van de meting zo goed mogelijk te bewaren is het van belang, dat aan openbare lichamen de ver plichting wordt opgelegd om storingen of mogelijke storingen door voorgenomen werken te melden. De meetdienst kan dan de nodige maatregelen treffen. Verder moeten op de verstoring van grenstekens strenge straffen worden gesteld. Tol de bijhouding behoren ook de metingen tot het herstellen van op het terrein verloren gegane grenzen, op aanvrage van belangheb benden. Aangezien de verjaring, ook wat betreft de objecten, niet voorkomt, kan de zakelijke rechthebbende zijn rechten uitoefenen tot

Orgaan der Vereeniging TAK | 1959 | | pagina 13