Verdiepingen en appartementen II 58 de door de landmeter aangegeven grens. Procedures omtrent de gren zen van de objecten zullen dan ook niet meer voorkomen, na de eerste verjaringstermijn van de opzet. De veranderingen in de grondboekbouding en de eventueel daar aan verbonden metingen en afpalingen moeten worden betaald door partijen. Hiervoor kan men voor alle soorten van handelingen vaste tarieven opstellen. De ervaring leert, dat een betaalde afpaling met meer zorg door de eigenaren van de percelen wordt behandeld, dan een gratis afpaling. I Het bovenstaande is, na bestudering van enige positieve stelsels, met name het Zwitserse, onder aanvulling met enkele eigen gedach ten, samengesteld, met het doel Uw belangstelling te wekken. P. S. TEELING: In het eerste gedeelte van dit artikel merkten we op, dat ook in Nederland naast de verticaal begrensde eigendom van onroerend goed de horizontaal gesplitste grondeigendom bestaat, al is deze niet af zonderlijk in de kadastrale registers en plans verwerkt. Als voorbeel den voor deze laatste soort van eigendom waren gelijk U zich zult herinneren genoemd het gebouw van het Kadaster te 's-Graven- hage, een huis te Maastricht, het postkantoor te Breda, enige pak huizen in Amsterdam. Uiteraard had in deze reeks ook kunnen worden genoemd de eigendom van muren, door een der belendende eigenaren opgetrokken op een gemene muur, als bedoeld in artikel 681, lid 2 van het Burgerlijk Wetboek. (Dit lid luidt: Indien de gebouwen niet even hoog zijn, wordt de scheidsmuur slechts voorondersteld gemeen te zijn, tot de hoogte van het minst verhevene gebouw.) Geheel verschillend van de gewone verticaalbegrensde grondeigendom en totaal anders dan de hiervoor bedoelde horizontaal gesplitste eigendom van onroe rende goederen is de eigendom van appartementen. Huizencomplexen, waarin verscheidene woonlagen op elkaar zijn gestapeld, met blokverwarming en andere centrale voorzieningen, schie ten tot in de provinciesteden en de graaggezochte woonoorden als bij voorbeeld Zeist, Soest e.d.m., sedert het einde van de tweede wereld oorlog als paddestoelen uit de grond. Allerlei oorzaken brachten de „flat" in het middelpunt van de belangstelling. In de belangstelling niet alleen van de stedebouwers, welke Iaatsten met de hoogbouw de „eentonigheid der vermeende eendere lage huizenrijen dachten te kun nen doorbreken. We wonen in een meer dan overbevolkt land op een zeer beperkt grondgebied in een tijd waarin de woningbouw een loden last legt op de schouders van onze gemeenschap. Snel, veel en goed koop huizen bouwen binnen de beperktheid van tijd, ruimte en geld, dat is een eerste opgave. Toepassing der moderne inzichten op het ge bied der wooncultuur werd gebiedende eis, wilde men een snel ver ouderen van de nieuwe huizen tegengaan. Het zeldzaam worden van

Orgaan der Vereeniging TAK | 1959 | | pagina 14