de dienstbode voor dag en nacht", en van het dagmeisje, alsook van de hulp in de huishouding als gelukkig gevolg van de algehele ver hoging na de oorlog van de levensstandaard bracht problemen van ongekende omvang voor de bewoners van villawijken. De nood zaak voor de huisvrouw in thans alle lagen der bevolking, in een zo- dan ig huis te wonen, waarin zonder dagelijkse hulp inderdaad dit wonen mogelijk blijftzocht een oplossing. En aan dit alles komt de llatbouw een eindweegs tegemoet. Ook in de zogenaamde Vrije Sector van het bouwbedrijf vond de ,,flat grote interesse, ook al waren onder de oude wetgeving soms zwaarwegende bedenkingen opgewor pen tegen de verscheidene rechtsfiguren, waaronder men particulieren liet deelnemen aan de financiering en totstandkoming van flatge bouwen. Bekend is het voorbeeld van coöperatieve bouw, dat uit Rotterdam moet stammen. Een aantal winkeliers had zich aaneengesloten voor de realisering van een winkel- en flatcomplex en was tot de stichting van een coöperatieve vereniging overgegaan. De winkelrij stond zeker op een in handelsopzicht strategisch punt, want een winkelmaatschap pij deed er een genereus bod op. Een aanbod, dat door de meerderheid der coöperatieleden werd aanvaard. En de meeste stemmen golden ook hier, waarbij de minderheid zich had neer te leggen, al was die min derheid nog zo graag in het winkelgebouw gebleven. De gevaren, die de privé-belangen der afzonderlijke leden van zulk een bouwcoöperatie kunnen bedreigen, zijn in zulke gevallen dus lang niet denkbeeldig. Ook andere rechtsconstructies zijn onder de oude wetgeving be proefd. Een bouwondernemer uit Zeist b.v. vertelde me in die over gangstijd, dat hij een aantal gehele kadastrale percelen wilde doen maken. Een aantal aparte kadastrale nummers n.I. voor een apart staand trappenhuis naar de verdieping van een flatgebouw, nummers met grotendeels fictieve grenzen, omdat het trappenhuis nu eenmaal maar vier buitenmuren bezat. Elk van die kadastrale percelen wilde hij dan afzonderlijk verkopen, gecombineerd met bepaalde erfdienstbaar heden van gebruik en bewoning van omschreven kamers op de verdie ping van het flatgebouw. Alleen al de omstandigheid dat zo n bouw ondernemer binnen het raam van de toen bestaande wetgeving zulk een ingewikkelde constructie trachtte tot stand te brengen, geeft wel aan, dat de geboorte van het uiteindelijk ^appartementsperceel' ook in ons land met barensweeën is gepaard gegaan. Onder onze lezers zul len er ongetwijfeld verschillenden zijn, die deze flateigendom ook onder andere gekozen vormen zagen tot ontwikkeling komen. Internationaal De ontwikkeling tot de totstandkoming van het hypermoderne appar tement met zijn centraal geregelde woonvoorzieningen en gebruiksge makken, de revolutionaire groei naar de flateigendom is geen speci- fiek-Nederlands verschijnsel. In België zette zich deze groei reeds in na de oorlog van 19141918, toen de grote woningnood leidde tot de bouw in de uitgestrekte bevolkingssamenklontingen van voor die tijd enorme flatcomplexen. Na 1945 eenzelfde verschijnsel: in 59

Orgaan der Vereeniging TAK | 1959 | | pagina 15