TV van de gevraagde cirkel, dezelfde uitdrukking voor de dag komt als bij de vorige oplossing. Op blz. 32 van dezelfde aflevering komen wij opgave VII tegen: De as van een nieuw aan te leggen trambaan gaat door de punten A, B, C en D. Deze vier punten zijn in coördinaten bekend: X Y A 100,33 39,21 B 59,75 1,05 c 19,82 4,47 D 85,07 65,13 Voorts is met behulp van meetgetallen de plaats aangegeven van drie punten U, V en W, gelegen op de rand van een cirkelvormige vijver. (Zie tekening.) De voorwaarden waaraan de as moet voldoen, luiden als volgt: De as loopt van A volgens een rechte lijn naar' B, gaat dan over in een cirkelboog door B en C, rakende aan AB. In C gaat deze cirkel boog vloeiend over in een andere cirkelboog, die in P raakt aan een cirkel, concentrisch met de vijver. De straal van deze concentrische cirkel moet gelijk zijn aan die van de vijver vermeerderd met 10 m. Van P af volgt de as de omtrek van de concentrische cirkel tot een punt Q, dat het raakpunt is van de raaklijn uit D aan de concentrische cirkel. Vervolgens loopt de as volgens een rechte lijn van Q naar D. Ten behoeve van de kaartering wordt gevraagd: le. de coördinaten van het middelpunt van de cirkel door B en C. 2e. de coördinaten van het middelpunt van de cirkel door U, V en w. 3e. de coördinaten van het raakpunt P, benevens de coördinaten van het middelpunt van de cirkel door C en P. 4e. de coördinaten van het raakpunt Q. In jaargang 6, nr 2, blz. 8, vinden we de bespreking, le. Voor de berekening van de coördinaten van het middelpunt M van de cirkel voor B en C beginnen we met uit de coördinaten van A, B en C de argumenten AB en BC af te leiden. De gevraagde co- ordinaten vinden we door voorwaartse snijding van BM en CM X 37,74, Y 21,14. 73

Orgaan der Vereeniging TAK | 1959 | | pagina 29