nadelen van de ouderwetse veldwerkportefeuilles mist en de voordelen er van toch niet verloren doet gaan. Na een reeks van experimenten kwam hij tot een soort staand opbergboek, (ook voor een inhoud van 200 veldwerken) dat aan vijf kanten gesloten is, waardoor de veldwer ken grotendeels stofvrij en vochtvrij bewaard worden; bovendien heeft het het voordeel van vrijwaring tegen vernieling der onderranden, het gemak van onmiddellijk gebruik en van vlug opzoeken van een perceels nummer, omdat de kop van elk veldwerk geheel in het gezicht is. De heer Craenen onderzocht ook de mogelijkheid met de stapeldozen. Deze houden echter de nadelen van zeer prijzig te zijn bij aanschaf fing en nog de last te hebben, dat ze bij gebruik van karton gaan door zakken, waardoor de onderste dozen door het er boven op geplaatste gewicht gaan klemmen. Een zeer groot voordeel van het systeem- Craenen is dat het direct in alle bestaande archiefkasten van het kadaster past, terwijl dit opbergboek bovendien op de rug royaal plaats biedt om overzichtelijk en duidelijk de inhoud ervan mede te delen, en het ook gemakkelijk is mee te nemen, wat de handzaamheid bevordeit. Het is te hopen, dat dit systeem eens op zijn gebruikswaarde, zijn efficiency, zijn goedkoopte, op een of meer kantoren zal worden onder zocht. Deze proef zal dan niet alleen dienen te worden gehouden voor veldwerken, maar ook voor boeken van berekening, hulpkaarten en de stukken betreffende de meetkundige grondslag. 76

Orgaan der Vereeniging TAK | 1959 | | pagina 32